Burzovní kalendář 30. 9. - 4. 10. 2013

Indexy nákupních manažerů, americká nezaměstnanost v září, zasedání ECB, rozpad italské vládní koalice, poslední týden před startem výsledkové sezóny a pokračující jednání o stropu zadlužení v USA - investoři se na začátku října nudit nebudou. V Praze se poslední kompletní týden s právem na dividendu obchodují akcie české Telefóniky.
USA
30/9 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga
30/9 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu
1/10 Termín, dokdy se musejí politici dohodnout na rozpočtu
1/10 Prodeje automobilů
1/10 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)
1/10 Stavební výdaje
2/10 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru
2/10 Ben Bernanke a James Bullard - projevy na konferenci v St. Louis
3/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
3/10 Podnikové objednávky
3/10 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM)
3/10 Jerome Powell a Richard Fisher - projevy členů Fedu
4/10 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst
4/10 Narayana Kocherlakota - projev o měnové politice
Poslední zářijový týden se investoři vezli na opadající vlně, kterou vzedmulo rozhodnutí Fedu neomezovat kvantitativní uvolňování již od září. Novým klíčovým tématem je totiž financování americké vlády a dluhový strop. Index S&P 500 klesl v šesti z posledních sedmi obchodních seancí a zaznamenal první týdenní pokles od srpna. Demokratičtí a republikánští představitelé amerického Kongresu totiž zatím nedokázali dospět k dohodě, která by odvrátila hrozbu, že americké státní správě příští měsíc dojdou peníze.
Hlavní americké indexy ztratily více než procento v obavách o nevyřešení problému dluhového stropu. Pouze Nasdaq udržel mírný zisk. Za celý týden Dow odepsal 1,3 %, a vykázal tak první týdenní propad v posledních čtyřech týdnech. "Index S&P 500 skončil týden se ztrátou 1,06 % a přiblížil se k hladině podpory v zóně 1 680 bodů. Další je pak na trendové čáře a na srpnových minimech okolo 1 630 bodů. Nejbližší rezistence je na historickém maximu 1 730 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.
"Podle všeho nás v pondělí čeká pořádná vládní show, rozhodující bitva vyjednavačů obou politických táborů, protože už v úterý může být zavřena řada vládních agentur, dluhový strop se blíží. No a portfoliomanažeři a tradeři se na takovou show moc netěší, protože zároveň končí kvartál, kdy je dobré zamknout zisky, pokud jsou, a napravit ztráty, pokud by snad portfolia nevypadala dost dobře," předvídá pondělní volatilní seanci veterán newyorského burzovního parketu Art Cashin z UBS.
Americký Senát v pátek schválil návrh zákona o vládních výdajích, který má umožnit, že americké úřady zůstanou provozuschopné i po 30. září (do 15. listopadu), kdy v USA končí nynější fiskální rok. Ve Sněmovně reprezentantů, kde mají převahu opoziční republikáni, se ale shoda zatím hledá těžko. Někteří analytici upozorňují, že politici s oblibou napínají trhy až do posledního okamžiku. Celkově trh trochu neurčitě věří, že se nakonec ve Washingtonu shoda nad rozpočtem nalezne, ačkoli v sobotu republikáni vyhlásili požadavek ročního odkladu zdravotnické reformy (Obamacare). O jakékoli změně tohoto zákona ovšem demokraté ovládající Senát nechtějí ani slyšet. Více zde: Ve Washingtonu tiká časovaná bomba. Jak reagovaly akcie na tři předchozí politické a rozpočtové výbuchy?
Americké politiky kromě toho v příštích týdnech čeká debata o zvýšení dluhového stropu. Pokud se USA na zvýšení limitu pro zadlužení nedohodnou, mohly by jim do 17. října dojít peníze na úhradu splatných závazků. Prezident Barack Obama v pátek varoval, že taková situace by byla mnohem nebezpečnější, než kdyby státní správa nedokázala zajistit všechny služby, a měla by dopady na domácí i zahraniční ekonomiku.
Trhy byly v týdnu poměrně rozkolísané i vlivem komentářů některých členů Fedu, jejichž výroky dopomáhají utvářet očekávání na pokračování měnové politiky. V novém týdnu nebude o tato vyjádření nouze, mluvit bude i šéf banky Ben Bernanke.
Z makrodat bude v týdnu nejdůležitější páteční zpráva o vývoji pracovního trhu v září. Očekává se stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 7,3 % a shodně 184 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství i v soukromém sektoru. Právě nová místa byla největším zklamáním srpnové statistiky.
Kromě toho budou velice sledované indexy nákupních manažerů ISM i Markit (u ISM v průmyslu se čeká mírný pokles na 55,2 bodu z 55,7 bodu, v případě služeb také pokles na 57 bodů z 58,6 bodu), které v uplynulých měsících potvrzovaly zlepšující se náladu v americké ekonomice. Spotřebitelé jsou ale opatrnější, což ukázal i páteční údaj o poklesu indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Sledované budou také pondělní index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad: 54,3 bodu, předchozí: 53 bodů) bodech) a čtvrteční podnikové objednávky (odhad: +0,2 % po předchozím poklesu o 2,4 %).
Pikantní je, že některé údaje z ekonomiky - včetně páteční zaměstnanosti - nemusejí vůbec vyjít. Pokud totiž do pondělní půlnoci nenajdou politici kompromis ohledně financování vlády, některé její úřady budou fungovat jen v úsporném režimu, pokud vůbec. Vedle páteční zprávy z trhu práce se to může týkat například úterních dat ze stavebnictví.
Na mezinárodní scéně pokračuje uklidnění situace okolo Sýrie i Íránu. Přispěly k tomu dohody Ruska a USA na způsobu postupu v Sýrii při jejím odzbrojování, v pátek pak americký prezident Obama po 34 letech jako první americký prezident zvedl telefon a zavolal svému íránskému protějšku Rúhánímu, čímž prolomil diplomatickou bariéru v jednáních o íránském jaderném programu. Jednání na obou "blízkovýchodních" frontách budou pokračovat, nicméně již nyní se uklidnění projevuje na trhu s ropou, jejíž cena v uplynulém týdnu setrvale klesala.
Evropa
30/9 Německo - maloobchodní tržby
30/9 Itálie - index spotřebitelských a výrobních cen
30/9 Francie - index výrobních cen
30/9 Eurozóna - index spotřebitelských cen
1/10 Eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/10 Eurozóna, Německo - celková míra nezaměstnanosti
2/10 Eurozóna - index výrobních cen
2/10 ECB - rozhodnutí o nastavení měnové politiky
3/10 Eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve službách a celkový
3/10 Eurozóna - maloobchodní tržby
4/10 Německo - index výrobních cen
4/10 Itálie - v Senátu se rozhoduje o vydání Silvia Berlusconiho spravedlnosti
Za celý týden FTSE 100 oslabil o 1,27 %, CAC 40 o 0,40 % a DAX v povolebním týdnu odevzdal 0,16 %. Investoři sledovali vývoj v Německu po volbách, které drtivě vyhrála CDU/CSU dosavadní kancléřky Merkelové. Ta nyní hledá koaličního partnera, což může trvat dlouhé týdny.
Situaci v Německu a výhledy jeho ekonomiky pro Investiční web komentoval hned po volbách Petr Gapko z GE Money Bank:
Německo tak za sebou nemá zrovna pozitivní týden. Vedle nejasné budoucí koalice totiž v úterý index institutu Ifo odhalil výsledky podnikatelské nálady a nedopadl tak dobře, jak se čekalo. V září se vyšplhal na 107,7 bodu ze srpnových revidovaných 107,6 bodu, ačkoli analytici predikovali 108 bodů. V pátek zveřejněná předběžná zpráva o zářijové inflaci navíc ukázala, že tempo růstu spotřebitelských cen nejspíše zpomalilo na 1,4 % meziročně, přestože analytici čekali, že bude stagnovat na srpnových 1,5 %. V novém týdnu budou sledované vedle PMI především německá nezaměstnanost (odhad: stagnace na 6,8 %) a maloobchodní tržby (odhad: +0,6 %).
Hlavní události evropského obchodování si připomeňte ZDE.
Pozitivní zprávy přinesly ve čtvrtek finální údaje o britském HDP, které potvrdily původní odhady. Britská ekonomika tak ve druhém čtvrtletí zrychlila expanzi na +0,7 % z +0,4 %.
Evropská ekonomika mírně oživuje. Naznačily to i data o evropském zpracovatelském sektoru a sektoru služeb zveřejněná v pondělí agenturou Markit. V týdnu přijdou finální zářijová data PMI jak ze sektoru průmyslu, tak služeb.
Trh s elektřinou podpořila zpráva o tom, že Evropská komise hodlá v budoucnosti vytvořit jednotnou evropskou burzu s elektrickou energií. Uvedl to německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Komise podle listu doufá, že vytvoření burzy povede k efektivnější výrobě elektřiny a k poklesu cen pro odběratele. Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger v minulosti opakovaně varoval před přemrštěnými cenami energie.
Bývalý šéf ECB Jean-Claude Trichet v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že eurozóna potřebuje sjednocující autoritu, která převezme dohled nad bankami a bude řešit problémy krachujících bankovních institucí. Vytvoření této autority je podle něj nezbytným krokem v cestě za bankovní unií. Evropský bankovní úřad (EBA) ve středu zveřejnil zprávu, podle níž 42 největších bank v Evropské unii potřebuje zvýšit kapitál o 70,4 miliardy eur, aby splnilo nová pravidla, která vstoupí v platnost v roce 2019. Ve srovnání s předchozím odhadem, který EBA zveřejnila před šesti měsíci, je částka nižší o 29,1 miliardy eur.
Slovinská premiérka Bratušeková ve čtvrtek poprvé připustila možnost, že by slovinský bankovní sektor mohl potřebovat zahraniční pomoc. O Slovinsku jako kandidátovi na příští záchranný balíček se spekuluje už dlouho, ale premiérka Bratušeková to dosud odmítala.
V Evropě se investoři v novém týdnu zaměří na středeční zasedání ECB. Budou sledovat, zda dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky. Sazby by měly zůstat beze změny, na trhu se ale mluví o možnosti, že by banka mohla naznačit například nové kolo LTRO nebo jiný způsob podpory bank, potažmo ekonomiky. Této myšlence se v posledních dnech při svých vystoupeních nebránil ani Mario Draghi. Takové opatření by bylo pozitivní pro akcie, ale negativní pro euro.
V sobotu již tak neklidnou hladinu italské politické scény dále rozvířili ministři z Berlusconiho strany Lid svobody (PdL), když oznámili odchod z vlády. Oznámil ho místopředseda vlády Angelino Alfano. Ministři tak ani nepočkali na rozhodnutí o tom, zda imunitní výbor Senátu vyloučí Berlusconiho z horní komory italského parlamentu (4. října) a umožní, aby byl Berlusconi podle rozhodnutí soudu uvězněn; k odchodu ministry vyzval sám Berlusconi poté, co v pátek vládní koalice nenašla dohodu nad změnami v daních. Italský premiér Enrico Letta v pátek po krizovém zasedání oznámil, že příští týden požádá parlament o hlasování o důvěře vládě.
Co bude v týdnu sledovat Aleš Jandejsek, makléř z brokerjetu ČS?
Česká republika
30/9 Uzávěrka přihlášek do aukce kmitočtů pro mobilní operátory
1/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
4/10 Maloobchodní tržby
Pražská burza v uplynulém týdnu posílila. Index PX proti minulému pátku stoupl o 0,84 % na 959,8 bodu. Nejvíce posílily akcie ČEZ, naopak největší propad postihl cenné papíry těžební firmy NWR. Zasedání ČNB nepřineslo nic nového - intervence se zatím nekonají.
Akcie ČEZ přidaly za týden 2,8 % na 501,5 Kč, když reagovaly pozitivně na stabilizaci ceny elektřiny na německé burze. Obchodní ředitel společnosti Alan Svoboda opět prodával akcie. Rumunsko zvýšilo svůj požadavek v arbitráži po ČEZ, který pochybení odmítá. Nadále také přicházely zprávy o (ne)dostavbě Temelína, a navíc se neúspěšný uchazeč o dostavbu Temelína, společnost Areva, brání soudní cestou proti vyloučení z tendru.
Akcie ČEZ se v případě poklesů jeví jako zajímavá příležitost makléři Romanu Koděrovi z Patrie Direct:
Akcie NWR naopak ztratily 6,6 % na 27,5 Kč. U společnosti dochází ke korekci předchozího prudkého růstu. "Investoři mohou negativně vnímat neochotu státu pomoci s dolem Paskov, což však považujeme za logické. Naopak snahu státu dále tlačit na společnost k přijmutí větších nákladů v tomto případě hodnotíme nepříznivě. Prozatím vnímáme jednání společnosti jako racionální a ekonomické," upozorňuje hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. V pátek večer NWR oznámila, že prodává koksovny OKK za 95 milionů eur společnosti Metalimex původního privatizátora OKD Petra Otavy.
Nový majitel OKK by měl v příštím roce zvýšit výrobu
Telefónica C.R. a T-Mobile se již přihlásily do aukce nových kmitočtů pro mobilní operátory, jejíž uzávěrka je v pondělí 30. září. Vodafone a PPF oznámily, že využijí posledního možného dne k podání přihlášky. Český telekomunikační úřad by pak do 14 dnů schválit zájemce. "Prozatím je základním scénářem účast současných tří hráčů na mobilním trhu a PPF jakožto nového mobilního operátora. Přihlášení dalších subjektů bychom považovali za negativní zprávu pro Telefóniku, naopak neúčast případného čtvrtého operátora bychom považovali za pozitivní," říká Vaníček. Telefónika se stále obchoduje s právem na dividendu 30 Kč, v uplynulém týdnu ale její akcie ztratily 1,7 %.
Nova i Prima očekávají v roce 2014 shodně 10% růst cen televizní reklamy. "Vyjádření zástupce TV Nova je v souladu s cenovou politikou firmy a rovněž může být snahou motivovat inzerenty, aby si smluvili dlouhodobé kontrakty ještě letos," říká Vaníček. Akcie CME zakončily týdenní obchodování prakticky beze změny.
Česká měna v pátek dále mírně posílila vůči dolaru a dostala se pod 19 korun za dolar. Čtvrteční zisky, které koruna zaznamenala po rozhodnutí ČNB nechat úrokové sazby beze změny a nezahájit devizové intervence, k euru naopak lehce zkorigovala na 25,71 EUR/CZK. Guvernér Singer ale zopakoval, že téma intervencí proti koruně je stále aktuální. Více zde: Bankovní rada ČNB ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,05 %. Pravděpodobnost intervencí zůstává vysoká, říká Singer
Vláda poslala do Senátu upravený návrh zákona, který nově počítá s vyloučením dříve navrhované nulové sazby daně z dividend. Rovněž prodlužuje daňový test na držbu akcií bez nutnosti platit daň z šesti měsíců na tři roky. Upravena byla i část zákona o investičních fondech - zavádí daňová zatížení pro právnické osoby ze zisku 19 % a pro fyzické osoby 15 %. Dříve navrhované zdanění bylo 5 % pro fondy a nulové pro podílníky. "Uvedené změny hodnotíme negativně pro domácí dividendové tituly i pro obchodování domácích investorů na pražské burze obecně," upozorňuje Milan Vaníček. "Současně negativně vnímáme úpravy u investičních fondů, která de facto neumožní jejich vznik, a tudíž možnost dodatečných daňových příjmů. Dle našeho názoru zaniká i potenciální možnost zatraktivnění české burzy a oživení skomírajícího obchodování případnými novými fondy."
V novém týdnu mohou na pražské burze investoři reagovat na dění okolo NWR. Prodej OKK byl sice očekávaný, investoři vyhodnotí, zda je zamýšlená částka pro situaci firmy zajímavou vzpruhou. Podstatnější budou probíhající jednání o uzavření dolu Paskov.
O hladinu 600 Kč za akcii budou dále bojovat cenné papíry Erste Group Bank, které jsou od začátku srpna pod prodejním tlakem. Akcie na pražské burze jako celek ale budou reagovat především na dění na zahraničních trzích. V úterý by oživení průmyslu měl potvrdit index nákupních manažerů.
Asie
30/9 Japonsko, Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)
30/9 Japonsko - průmyslová výroba a maloobchodní tržby
1/10 Čína, Indie a další země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (oficiální)
1/10 Japonsko - celková míra nezaměstnanosti
3/10 - 4/10 Bank of Japan - rozhodnutí o nastavení měnové politiky
3/10 Čína, Indie - index nákupních manažerů ve službách
V Číně se očekává mírný růst indexů nákupních manažerů, japonská centrální banka by pak na svém zasedání měla potvrdit stávající program podpory ekonomiky.