US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak čtvrteční obchodování zakončily akcie v Evropě a zámoří, co prozradila revize dat o americké ekonomice a na co lze také používat mobilní telefon? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
27. 8. 2015 | 23:00
Musíte vědět

1. Ve čtvrtek americké akcie po silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy v polovině obchodování přidávaly kolem dvou procent. Pak se sice nálada otočila a akcie se přiblížily středečním závěrečným úrovním, v poslední hodině obchodování se ale indexy vrátily do blízkosti denních maxim. Trh se zotavuje z prudkého výprodeje, který minulý týden vyvolaly obavy o zdraví čínské ekonomiky. K růstu přispěla příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí. Zhruba 10% růst cen zaznamenala ropa. Index Dow nakonec posílil o 2,27 % na 16 654,77 bodu (+369,26 bodu), S&P 500 zpevnil o 2,43 % na 1 987,66 bodu (+47,15 bodu) a Nasdaq Composite vzrostl o 2,45 % na 4 812,71 bodu (+115,17 bodu). V plusu stejně jako ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů, když nejvíce posilovaly tituly z odvětví energetiky a základních materiálů, relativně nejméně se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Index volatility VIX po návratu k hladině 30 bodů nakonec klesl o 13,89 % na 26,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl zhruba o jeden bazický bod na 2,19 %.

Medvědí trh v USA? To chce recesi!

Krajina po panice a rok 1987

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily, podporu našly v amerických datech a údajné čínské intervenci

Obchodování na hlavních evropských trzích se ve čtvrtek vezlo na silné vlně optimismu. Investoři nakupovali poté, co Čína údajně intervenovala na trhu s cílem podpořit akcie. Příznivě na náladu na trzích působila také revize růstu HDP Spojených států. Britský index FTSE 100 připsal 3,56 % na 6 192,03 bodu, francouzský CAC 40 přidal 3,49 % na 4 658,18 bodu a německý DAX posílil o 3,18 % na 10 315,62 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 3,46 % na 362,27 bodu. "Směr určovala hlavně Amerika," říká Peter Brändle ze společnosti Zürcher Kantonalbank sídlící v Curychu. "Pokles nejen v Evropě vytvořil zajímavé příležitosti pro nákupy. Ekonomická situace vypadá lépe, což firmy podporuje a jejich akcie to dostává zpět na lepší úrovně," dodal. Index STOXX Europe 600 za poslední tři dny zpevnil o 5,92 %, všechny ztráty, které v předchozích dnech utrpěl, ale ještě ani zdaleka nesmazal. Ve středu uzavřel 15 % pod svými maximy z dubna, aktuálně z dubnových maxim sestupuje o 12 %.

Pokles na trzích jako další manipulace?

Čtěte: Proč by byl nyní medvědí útok na trhy horší než ten v roce 2008?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes dvě procenta, index PX se vrátil nad tisíc bodů

Index PX vzrostl o 2,34 % na 1 007,91 bodu. Největší zobchodovaný objem ve čtvrtek zaznamenaly akcie ČEZ, které zdražily o 1,24 % na 553,40 Kč. Druhým nejoblíbenějším titulem byly podle objemu obchodů akcie Komerční banky, které přidaly 1,84 % na 5 207 korun, a třetí byly co do objemu obchodů akcie rakouské finanční skupiny Erste Group, jež přidaly téměř 4 %. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zlevnily o 0,26 % poté, co firma ráno reportovala kvartální hospodářské výsledky. Výsledky ráno reportovala také sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie seanci zakončily o 3,57 % slabší. Navečer pak výsledky zveřejnila ještě pivovarnická skupina Lobkowicz, jejíž akcie seanci předtím zakončily se ziskem 2,58 % na 194,90 Kč. Akcie VIG přidaly 3,56 % na 800,10 Kč a cenné papíry CME zpevnily o 4,06 % na 49,95 Kč. Nejvíce ale v procentuálním vyjádření zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, titul ve čtvrtek posílil o 7,2 % na 216 korun, když během dne rostl až na 222 korun. Akcie uhelné NWR odepsaly 5 % na 20 haléřů, akcie likérky Stock Spirits klesly o 2,62 % a cenné papíry Unipetrolu odepsaly 1,61 %.

Tři čeští investiční profesionálové se zamýšlejí nad akciovými propady: Nejasno ohledně Fedu a víra v krátkodobost korekce

Co bude znamenat levná ropa pro českou ekonomiku?

4. Očekávané události

Pátek bude nejhektičtějším dnem celého týdne. Série dat vyjde v Japonsku - zveřejněny budou zpráva o inflaci, statistika výdajů domácností, celková míra nezaměstnanosti a výsledek prodejů maloobchodníků. Zprávy o maloobchodních tržbách budou zveřejněny také v Německu a Španělsku. Dále vyjdou ve Francii index výrobních cen, v Itálii a Portugalsku indexy podnikatelského klimatu a podnikatelské důvěry a ve Spojeném království zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál. Zpráva o vývoji ekonomiky vyjde i v Řecku spolu s indexem výrobních cen. Pozornost investorů se ale bude na starém kontinentu soustředit zejména na ukazatele ekonomické nálady a podnikatelského klimatu v eurozóně a předběžná německá inflační data za srpen. V ČR budou investoři pozorně sledovat zprávu o vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V zámoří pak vyjde ostře sledovaná zpráva o celkových a jádrových výdajích na osobní spotřebu a osobních příjmech a týden uzavře finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Druhým dnem bude v Jackson Hole pokračovat setkání centrálních bankéřů, ekonomů a akademiků, které skončí v sobotu. Na pražské burze bude výsledky za druhé čtvrtletí reportovat energetická společnost E4U.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Závěr výsledkové sezóny na pražské burze: Hospodářská čísla zveřejnily Pegas Nonwovens, Fortuna a Pivovary Lobkowicz

Na pražské burze ve čtvrtek reportovaly poslední tři firmy, jejichž akcie jsou zastoupené v indexu PX. Společnost Pegas Nonwovens zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles tržeb i zisku kvůli růstu cen polymerů a přecenění opčního programu. Tržby společnosti klesly ve druhém kvartálu meziročně o 2,8 % na 51,1 milionu EUR a zisk EBITDA klesl o 9,6 % na 8,9 milionu EUR při poklesu provozního zisku EBIT o 19,2 % na 5 milionu EUR. Čistý zisk společnosti klesl o 60,6 % na 2 miliony EUR. Druhou firmou, která ve čtvrtek reportovala své hospodářské výsledky, byla sázková kancelář Fortuna. Společnost před začátkem obchodování uvedla, že jí v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně téměř o 47 % na 4,8 milionu eur. Zisk EBITDA se společnosti snížil zhruba o 39 % na 9 milionů eur. Fortuna slabší čísla vysvětlila absencí velkých sportovních událostí a zrušením manipulačního poplatku na Slovensku. Tržby společnosti klesly meziročně o 5,1 % na 46,1 milionu eur. Po uzavření trhu pak s čísly přišla ještě společnost Pivovary Lobkowicz Group. Ta hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem 29,9 milionu Kč. Loni skupina za stejné období vykázala čistou ztrátu 26 milionů korun. Meziročně se tak ukazatel zlepšil o 215 %. Tržby skupině meziročně vzrostly o 0,4 % na 580,2 milionu Kč.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

6. Čínská vláda prý intervenovala na akciovém trhu, chce burzy stabilizovat před vojenskou přehlídkou

Čínská vláda ve čtvrtek intervenovala na akciovém trhu. Nakupovala akcie, aby trh stabilizovala před výročím porážky Japonska v druhé světové válce a s ním spojenou vojenskou přehlídkou, která je naplánovaná na 3. září. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Čínský regulátor odmítl situaci komentovat.

7. Jim Rogers: Medvědi komoditám nebudou vládnout navždy, býky do hry může vrátit vysychající nabídka

Světové ceny ropy jsou na více než šestiletých minimech. Stejně tak další důležité komodity jsou nejlevnější za několik let. Známý investor Jim Rogers nicméně upozorňuje, že situace nemusí být až tak špatná, jak se na první pohled zdá. Na komoditní trhy se podle něj klidně brzy mohou vrátit býci.

8. Ukrajina se s hlavními věřiteli dohodla na seškrtání svého dluhu o 20 %, Rusko restrukturalizaci dluhu odmítá

Zástupci Ukrajiny se s největšími věřiteli Kyjeva dohodli na seškrtání dluhu země o 20 %. Nyní žádají, aby s k dohodě připojilo i Rusko. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková. Jarešková dohodu označila za výhru pro obě strany. "Každý vyšel z této dohody dobře," uvedla ministryně podle agentury Reuters. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale návrh Ukrajiny, aby se Moskva k dohodě připojila, razantně odmítl.

9. Řecko podle záchranného fondu ESM nemůže počítat s odpisem dluhu

Řecko nemůže počítat s odepsáním části svého dluhu. Dluhové břímě země je nicméně možné snížit odkladem splatnosti, pozastavením platby úroků a transfery zisků centrální banky. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling. Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku, kterému v rámci nového záchranného programu poskytne během tří let až 86 miliard eur.

10. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle revidovaných dat expandovala 3,7% tempem

Americká ekonomika podle zpřesněných údajů zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 3,7 % anualizovaně. Rychlý odhad z konce července hovořil o růstu HDP o 2,3 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA v anualizovaném vyjádření přidala pouze 0,6 %. Americké hospodářství tak ve druhém čtvrtletí rostlo nejrychleji od minulého léta. K solidnímu výkonu ekonomiky přispěla slušná domácí poptávka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

S mobilem nemusíte jen volat. Obzvlášť pokud něco vydrží.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně