Co musíte ráno vědět (28. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak čtvrteční obchodování zakončily akcie v Evropě a zámoří, co prozradila revize dat o americké ekonomice a na co lze také používat mobilní telefon? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Ve čtvrtek americké akcie po silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy v polovině obchodování přidávaly kolem dvou procent. Pak se sice nálada otočila a akcie se přiblížily středečním závěrečným úrovním, v poslední hodině obchodování se ale indexy vrátily do blízkosti denních maxim. Trh se zotavuje z prudkého výprodeje, který minulý týden vyvolaly obavy o zdraví čínské ekonomiky. K růstu přispěla příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí. Zhruba 10% růst cen zaznamenala ropa. Index Dow nakonec posílil o 2,27 % na 16 654,77 bodu (+369,26 bodu), S&P 500 zpevnil o 2,43 % na 1 987,66 bodu (+47,15 bodu) a Nasdaq Composite vzrostl o 2,45 % na 4 812,71 bodu (+115,17 bodu). V plusu stejně jako ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů, když nejvíce posilovaly tituly z odvětví energetiky a základních materiálů, relativně nejméně se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Index volatility VIX po návratu k hladině 30 bodů nakonec klesl o 13,89 % na 26,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl zhruba o jeden bazický bod na 2,19 %.

Medvědí trh v USA? To chce recesi!

Krajina po panice a rok 1987

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily, podporu našly v amerických datech a údajné čínské intervenci

Obchodování na hlavních evropských trzích se ve čtvrtek vezlo na silné vlně optimismu. Investoři nakupovali poté, co Čína údajně intervenovala na trhu s cílem podpořit akcie. Příznivě na náladu na trzích působila také revize růstu HDP Spojených států. Britský index FTSE 100 připsal 3,56 % na 6 192,03 bodu, francouzský CAC 40 přidal 3,49 % na 4 658,18 bodu a německý DAX posílil o 3,18 % na 10 315,62 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 3,46 % na 362,27 bodu. "Směr určovala hlavně Amerika," říká Peter Brändle ze společnosti Zürcher Kantonalbank sídlící v Curychu. "Pokles nejen v Evropě vytvořil zajímavé příležitosti pro nákupy. Ekonomická situace vypadá lépe, což firmy podporuje a jejich akcie to dostává zpět na lepší úrovně," dodal. Index STOXX Europe 600 za poslední tři dny zpevnil o 5,92 %, všechny ztráty, které v předchozích dnech utrpěl, ale ještě ani zdaleka nesmazal. Ve středu uzavřel 15 % pod svými maximy z dubna, aktuálně z dubnových maxim sestupuje o 12 %.

Pokles na trzích jako další manipulace?

Čtěte: Proč by byl nyní medvědí útok na trhy horší než ten v roce 2008?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes dvě procenta, index PX se vrátil nad tisíc bodů

Index PX vzrostl o 2,34 % na 1 007,91 bodu. Největší zobchodovaný objem ve čtvrtek zaznamenaly akcie ČEZ, které zdražily o 1,24 % na 553,40 Kč. Druhým nejoblíbenějším titulem byly podle objemu obchodů akcie Komerční banky, které přidaly 1,84 % na 5 207 korun, a třetí byly co do objemu obchodů akcie rakouské finanční skupiny Erste Group, jež přidaly téměř 4 %. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zlevnily o 0,26 % poté, co firma ráno reportovala kvartální hospodářské výsledky. Výsledky ráno reportovala také sázková kancelář Fortuna, jejíž akcie seanci zakončily o 3,57 % slabší. Navečer pak výsledky zveřejnila ještě pivovarnická skupina Lobkowicz, jejíž akcie seanci předtím zakončily se ziskem 2,58 % na 194,90 Kč. Akcie VIG přidaly 3,56 % na 800,10 Kč a cenné papíry CME zpevnily o 4,06 % na 49,95 Kč. Nejvíce ale v procentuálním vyjádření zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, titul ve čtvrtek posílil o 7,2 % na 216 korun, když během dne rostl až na 222 korun. Akcie uhelné NWR odepsaly 5 % na 20 haléřů, akcie likérky Stock Spirits klesly o 2,62 % a cenné papíry Unipetrolu odepsaly 1,61 %.

Tři čeští investiční profesionálové se zamýšlejí nad akciovými propady: Nejasno ohledně Fedu a víra v krátkodobost korekce

Co bude znamenat levná ropa pro českou ekonomiku?

4. Očekávané události

Pátek bude nejhektičtějším dnem celého týdne. Série dat vyjde v Japonsku - zveřejněny budou zpráva o inflaci, statistika výdajů domácností, celková míra nezaměstnanosti a výsledek prodejů maloobchodníků. Zprávy o maloobchodních tržbách budou zveřejněny také v Německu a Španělsku. Dále vyjdou ve Francii index výrobních cen, v Itálii a Portugalsku indexy podnikatelského klimatu a podnikatelské důvěry a ve Spojeném království zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál. Zpráva o vývoji ekonomiky vyjde i v Řecku spolu s indexem výrobních cen. Pozornost investorů se ale bude na starém kontinentu soustředit zejména na ukazatele ekonomické nálady a podnikatelského klimatu v eurozóně a předběžná německá inflační data za srpen. V ČR budou investoři pozorně sledovat zprávu o vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V zámoří pak vyjde ostře sledovaná zpráva o celkových a jádrových výdajích na osobní spotřebu a osobních příjmech a týden uzavře finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Druhým dnem bude v Jackson Hole pokračovat setkání centrálních bankéřů, ekonomů a akademiků, které skončí v sobotu. Na pražské burze bude výsledky za druhé čtvrtletí reportovat energetická společnost E4U.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Závěr výsledkové sezóny na pražské burze: Hospodářská čísla zveřejnily Pegas Nonwovens, Fortuna a Pivovary Lobkowicz

Na pražské burze ve čtvrtek reportovaly poslední tři firmy, jejichž akcie jsou zastoupené v indexu PX. Společnost Pegas Nonwovens zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles tržeb i zisku kvůli růstu cen polymerů a přecenění opčního programu. Tržby společnosti klesly ve druhém kvartálu meziročně o 2,8 % na 51,1 milionu EUR a zisk EBITDA klesl o 9,6 % na 8,9 milionu EUR při poklesu provozního zisku EBIT o 19,2 % na 5 milionu EUR. Čistý zisk společnosti klesl o 60,6 % na 2 miliony EUR. Druhou firmou, která ve čtvrtek reportovala své hospodářské výsledky, byla sázková kancelář Fortuna. Společnost před začátkem obchodování uvedla, že jí v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně téměř o 47 % na 4,8 milionu eur. Zisk EBITDA se společnosti snížil zhruba o 39 % na 9 milionů eur. Fortuna slabší čísla vysvětlila absencí velkých sportovních událostí a zrušením manipulačního poplatku na Slovensku. Tržby společnosti klesly meziročně o 5,1 % na 46,1 milionu eur. Po uzavření trhu pak s čísly přišla ještě společnost Pivovary Lobkowicz Group. Ta hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem 29,9 milionu Kč. Loni skupina za stejné období vykázala čistou ztrátu 26 milionů korun. Meziročně se tak ukazatel zlepšil o 215 %. Tržby skupině meziročně vzrostly o 0,4 % na 580,2 milionu Kč.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

6. Čínská vláda prý intervenovala na akciovém trhu, chce burzy stabilizovat před vojenskou přehlídkou

Čínská vláda ve čtvrtek intervenovala na akciovém trhu. Nakupovala akcie, aby trh stabilizovala před výročím porážky Japonska v druhé světové válce a s ním spojenou vojenskou přehlídkou, která je naplánovaná na 3. září. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Čínský regulátor odmítl situaci komentovat.

7. Jim Rogers: Medvědi komoditám nebudou vládnout navždy, býky do hry může vrátit vysychající nabídka

Světové ceny ropy jsou na více než šestiletých minimech. Stejně tak další důležité komodity jsou nejlevnější za několik let. Známý investor Jim Rogers nicméně upozorňuje, že situace nemusí být až tak špatná, jak se na první pohled zdá. Na komoditní trhy se podle něj klidně brzy mohou vrátit býci.

8. Ukrajina se s hlavními věřiteli dohodla na seškrtání svého dluhu o 20 %, Rusko restrukturalizaci dluhu odmítá

Zástupci Ukrajiny se s největšími věřiteli Kyjeva dohodli na seškrtání dluhu země o 20 %. Nyní žádají, aby s k dohodě připojilo i Rusko. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková. Jarešková dohodu označila za výhru pro obě strany. "Každý vyšel z této dohody dobře," uvedla ministryně podle agentury Reuters. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale návrh Ukrajiny, aby se Moskva k dohodě připojila, razantně odmítl.

9. Řecko podle záchranného fondu ESM nemůže počítat s odpisem dluhu

Řecko nemůže počítat s odepsáním části svého dluhu. Dluhové břímě země je nicméně možné snížit odkladem splatnosti, pozastavením platby úroků a transfery zisků centrální banky. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling. Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku, kterému v rámci nového záchranného programu poskytne během tří let až 86 miliard eur.

10. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle revidovaných dat expandovala 3,7% tempem

Americká ekonomika podle zpřesněných údajů zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 3,7 % anualizovaně. Rychlý odhad z konce července hovořil o růstu HDP o 2,3 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA v anualizovaném vyjádření přidala pouze 0,6 %. Americké hospodářství tak ve druhém čtvrtletí rostlo nejrychleji od minulého léta. K solidnímu výkonu ekonomiky přispěla slušná domácí poptávka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

S mobilem nemusíte jen volat. Obzvlášť pokud něco vydrží.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus