Co musíte ráno vědět (22. června)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč se české vládě nejspíše podaří prosadit rozpočtový schodek 500 miliard korun a jak dorazil koronavirus do "Trumpovy Ameriky"? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek převážně oslabily, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily
Americké akcie v pátek převážně zlevnily. Seanci zahájily růstem, o zisky ale přišly po zprávě, že společnost Apple dočasně zavírá 11 obchodů ve státech Florida, Arizona a Severní a Jižní Karolína kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem. Index Dow oslabil o 0,80 % na 25 871,46 bodu a S&P 500 se snížil o 0,56 % na 3 097,74 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,03 % na 9 946,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,62 % na 35,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,694 %. Za celý týden Dow stoupl o 1,04 %, S&P 500 přidal 1,86 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,73 %.
2. Evropské akcie v pátek posílily, za týden přidaly přes tři procenta
Akcie na evropských trzích zakončily týden v pozitivním teritoriu. Přestože odpoledne o část zisků přišly, připsaly si v pátek mírné zisky a za celý týden skončily se ziskem přes tři procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal v pátek 0,56 % na 365,46 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,10 % na 6 292,60 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,42 % na 4 979,45 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,40 % na 12 330,76 bodu. Za celý týden si index STOXX Europe 600 připsal zisk 3,22 %, britský index FTSE 100 vzrostl o 3,07 %, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 3,13 % a německý DAX přidal 3,34 %.
3. Pražská burza v pátek po dobrém úvodu neudržela zisky, za týden index PX přišel o čtvrt procenta
Pražská burza v pátek zakončila téměř beze změny, index PX klesl o 0,03 % na 927,97 bodu. Proti poklesu cen akcií bank působil růst cenných papírů telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, výrobce netkaných textilií PFNonwovens a vývojáře antivirových programů Avast. Za celý týden PX odepsal 0,25 %.
4. Očekávané události
V noci na pondělí bude čínská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjde index důvěry německých spotřebitelů od GfK a odpoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry v eurozóně, index aktivity chicagského Fedu a údaje o prodejích starších domů v Americe. V 10 dopoledne nabídneme jako tradičně expertní pohled na trhy s Filipem Kejlou z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Rada ČNB nechá podle analytiků v červnu sazby beze změny
Bankovní rada České národní banky na svém středečním zasedání nechá úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je mimo jiné to, že podle dosavadních dat se vyvíjí ekonomika relativně v souladu s květnovou prognózou ČNB. Sazby by měly podle analytiků zůstat na současných úrovních minimálně několik měsíců.
6. Komunisté i ČSSD podpoří schodek rozpočtu 500 miliard Kč
Ústřední výbor KSČM schválil doporučení svým poslancům, aby podpořili změnu schodku státního rozpočtu. Širší vedení komunistů ale upravilo původně navržené usnesení, které mu předložil předseda strany Vojtěch Filip společně s místopředsedou Stanislavem Grospičem. K podpoře rozpočtu se vedení KSČM dobralo po asi šestihodinovém jednání. Některým členům výboru scházela přesná adresnost, kam by peníze z rozpočtu měly jít. Podporu navýšení deficitu rozpočtu podpoří i vládní ČSSD.
7. Europarlament schválil rezoluci kritickou k premiéru Babišovi
Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Andrej Babiš později rezoluci označil za snahu ovlivňovat výsledky auditních procesů v rámci EU. Stojí podle něj za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili.
8. Michel: Lídři EU vykročili ke shodě na fondu obnovy, spory ale trvají
Mezi vrcholnými představiteli zemí Evropské unie se rýsuje shoda na principu budoucího fondu obnovy ekonomik, v některých bodech však přetrvávají spory. Po páteční videokonferenci šéfů států a vlád to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dodal, že chce se s prezidenty a premiéry ihned zahájit separátní jednání a v půli července je do Bruselu pozvat na osobní schůzku.
9. Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu na rekordní minimum
Ruská centrální banka v pátek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o jeden procentní bod na rekordní minimum 4,5 %. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru.
10. Fúze a akvizice středně velkých firem klesly meziročně o 35 %
Fúze a akvizice středně velkých firem podle poradenské společnosti BDO kvůli koronavirové krizi v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 35 %, ve druhém čtvrtletí by měl být propad ještě výraznější. Plánované obchody však byly v mnoha případech pouze odloženy, nikoli zrušeny. S oživením trhu se počítá v posledním čtvrtletí letošního roku. Krize však změnila pohled investorů na transakce, někteří prodávají budou muset snížit očekávanou cenu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Koronavirus dorazil do Trumpovy Ameriky
Následující graf lze interpretovat tolika způsoby, že si netroufáme zvolit jen jeden a věřit, že to je ten správný. Graf je to ale zajímavý.
Aktuality
