Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké jsou první reakce na sobotní zahájení celní přestřelky USA s Kanadou, Mexikem a Čínou, kolik loni vydělala MONETA Money Bank a co na nová cla v neděli večer říkali akcioví obchodníci. To všechno by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek oslabily poté, co investoři reagovali na oznámení prezidenta Trumpa ohledně nových cel. To zasáhlo firmy s expozicí vůči Kanadě, Mexiku a Číně. K negativnímu sentimentu přispěly i slabé hospodářské výsledky Chevronu a ExxonMobilu. Navzdory pátečnímu poklesu ale hlavní akciové indexy zakončily leden v plusu. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné nárůst jádrové inflace. Index Dow v pátek odepsal 0,75 % na 44 544,66 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,50 % na 6 040,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 0,28 % na 19 627,44 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,72 % na 16,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 4,541 %. Hospodářské výsledky oznámily mimo jiné ExxonMobil a Chevron. Za celý týden Dow stoupl o 0,27 %, S&P 500 odepsal 1,00 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,64 %.
2. Evropské akcie v pátek i za celý týden posílily. Od začátku roku přidávají přes 6 %
Západoevropské akciové trhy v pátek zpevnily a růst zaznamenaly hlavní indexy i za celý týden. Náladu investorům v závěru týdne nezkazilo ani oznámení, že Donald Trump potvrdil záměr uvalit 25% clo na kanadský a mexický dovoz do Spojených států. Za leden panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal přes šest procent. V pátek STOXX Europe 600 stoupl o 0,13 % na 539,53 bodu (během dne stanovil nové intradenní maximum 542,09 bodu), britský FTSE 100 se zvýšil o 0,31 % na 8 673,96 bodu, německý DAX si připsal 0,02 % na 21 732,05 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,11 % na 7 950,17 bodu. Hospodářské výsledky oznámila například společnost Novartis. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 1,78 %, FTSE 100 přidal 2,02 %, DAX se zvýšil o 1,58 % a CAC 40 si připsal 0,28 %.
3. Pražská burza v pátek klesla, index PX odepsal skoro tři čtvrtě procenta. Klesl i za celý týden
Pražská burza na závěr týdne oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 1 871,14 bodu. V minusu skončila většina hlavních titulů. Aktivita obchodníků byla nadprůměrná, majitele změnily akcie v hodnotě přes 600 milionů korun. Za celý týden index klesl o 0,76 %, a ukončil tak sérii osmi týdenních posílení v řadě, za měsíc ale přidal 6,30 %.
4. Očekávané události
V pondělí nejvíce zaujmou indexy nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, předběžná inflační data za eurozónu a v USA vedle PMI také stavební výdaje. Finanční trhy budou reagovat také na nejnovější vývoj v oblasti mezinárodního obchodu (bitcoin, který se jako jedno z mála aktiv obchoduje kontinuálně i přes víkend, zlevnil od pátku ze 105 na zhruba 97 tisíc USD). Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Palantir Technologies, Tyson Foods nebo NXP Semiconductors. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání makléře Vladimíra Vávry z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump podepsal zavedení cel na dovozy z Kanady, Mexika a Číny. Kanada odpověděla obdobným opatřením, Mexiko je plánuje a Čína chystá žalobu u WTO
Americký prezident Donald Trump v sobotu potvrdil zavedení nových cel. Zboží z Kanady a Mexika od soboty podléhá 25% clu, pro import z Číny platí nově navíc 10% clo. Kanada získala výjimku pro energetické produkty, na něž platí jen 10% sazba. Kanadský premiér Justin Trudeau později oznámil zavedení 25% cel na americké zboží v hodnotě 155 miliard dolarů, odvetná cla zavádí také Mexiko. Obavy z dopadů cel na světový obchod vyjádřil německý kancléř Scholz, na případná cla na dovozy ze zemí EU je unie připravena odpovědět.
6. MONETA Money Bank loni vydělala 5,81 miliardy korun, navrhne dividendu 10 korun na akcii
Finanční dům MONETA Money Bank za loňský rok vykázal zisk 5,81 miliardy korun. To je meziročně více o 11,7 % a indikuje to návratnost hmotného kapitálu 20,4 %. Provozní výnosy se bance zvýšily o 6,3 % na 12,91 miliardy korun. Management plánuje navrhnout výplatu dividendy za rok 2024 ve výši 10 korun na akcii.
7. Fedem preferovaný indikátor růstu cen ukázal na nárůst jádrové inflace na 2,8 %
Americká inflace zakončila rok 2024 na vyšší úrovni, než by si centrální banka USA přála. Meziroční růst cen měřený indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE), který je Fedem preferovaným inflačním ukazatelem, dosáhl 2,6 %, což je tempo o 0,2 procentního bodu vyšší než v listopadu, nicméně v souladu s očekáváním trhu. Bez zahrnutí cen potravin a energií (takzvaná jádrová PCE inflace) se index meziročně zvýšil o 2,8 %, tedy stejně jako v předchozím měsíci a v souladu s předpověďmi. Meziměsíčně se celkový index zvýšil o 0,3 % a jeho jádrová složka narostla o 0,2 %.
8. Česká ekonomika loni podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla o procento, v posledním kvartálu roku se HDP zvýšil o 0,5 %
Hrubý domácí produkt České republiky podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu loni stoupl o procento. V posledním loňském čtvrtletí se zvýšil mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 1,6 %. Celoroční růst HDP podpořily vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měla především tvorba hrubého kapitálu. Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořila hlavně skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles zaznamenal zpracovatelský průmysl.
9. Německá inflace v lednu stagnovala na 2,8 %, před volbami zůstává nad cílem ECB
Meziroční míra spotřebitelské inflace zůstala v lednu na 2,8 %, ukázala předběžná data statistického úřadu Destatis. Jedná se o poslední klíčový ekonomický údaj před únorovými volbami. Meziměsíčně harmonizovaný index spotřebitelských cen klesl o 0,2 %, přičemž inflace v eurozóně v prosinci byla na úrovni 2,4 %.
10. Zelené elektrárny ČEZ v České republice loni zvýšily výrobu o 18,5 %. Přispěly k tomu i nové fotovoltaiky
Vodní, sluneční a větrné zdroje ČEZ vyrobily loni přes 1 700 GWh bezemisní energie. Trend určovala přízeň počasí, modernizované vodní zdroje a nové fotovoltaické zdroje. Solární parky posílené nově zprovozněnými zdroji dodaly meziročně o 10 % více elektřiny. Do roku 2030 postaví ČEZ nové obnovitelné zdroje o výkonu tisíců MW.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Začátek obchodní války se akciovým traderům nelíbí
Trh s futures naznačuje, že pondělí bude na finančních trzích hodně "živé".