SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

Dění týkající se řecké dluhové krize můžete sledovat také pod naším tagem Řecko.

Pondělí 27. července 2015

17.12 Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis podle řeckých médií uvažoval během svého mandátu o vytvoření souběžného platebního systému v Řecku. Pokyn k tomu prý dostal od nynějšího řeckého premiéra Alexise Tsiprase již loni v prosinci, tedy měsíc před parlamentními volbami v Řecku, které Tsiprase vynesly k moci, napsal konzervativní řecký list Kathimerini. Varufakis, který Tsiprasovu vládu tento měsíc opustil, zprávy nepopřel, tvrdí ale, že Řecko z eurozóny dostat pryč nechtěl a že některá média věc překroutila.

15.30 Řecká vláda se snaží najít způsob, jak uvolnit kapitálové kontroly, které sice chrání banky, ale zároveň dusí ekonomiku. Na jednu (levicovou) vládu pod extrémním tlakem celkem složitý úkol.

12.46 Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur, uvedla agentura Reuters.

12.39 Týmy mezinárodních věřitelských institucí v pondělí začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

11.24 Krize v Řecku dopadá stejně krutě jako na lidi i na zvířata, píše agentura AFP. Omezení toků peněz mimo jiné nedovoluje zoologické zahradě dovoz krmení pro zvířata.

Neděle 26 července 2015

20.40 Řecký akciový trh v pondělí zůstane uzavřený, ale možná se otevře v úterý. Sdělila to v neděli mluvčí aténské burzy. Řecká vláda burzu zavřela 29. června, aby zabránila kolapsu finančního systému.

16.02 Do Atén by v neděli měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu do Řecka ale přiletí až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady.

Sobota 25. července 2015

16.22 Jednání Atén se zástupci mezinárodních věřitelů Řecka o novém záchranném programu by měla začít v úterý, ne v pondělí, jak se plánovalo. Napsala to v sobotu večer agentura Reuters s odvoláním na představitele řeckého ministerstva financí. Podle něj už byly vyřešeny problémy, které vedly k předchozímu odkladu rozhovorů, ale kvůli jistým organizačním otázkám je potřeba další odklad. O jaké otázky se jedná a kdy mají do Atén dorazit zástupci věřitelů, neupřesnil. Podle předchozích zpráv měli přicestovat do neděle večer.

3.19 Do Řecka by v sobotu měli dorazit někteří ze zástupců mezinárodních věřitelů, se kterými Atény budou nejspíše od pondělí jednat o novém záchranném programu. Původně se hovořilo o tom, že oficiální rozhovory začnou již v pátek, jednání ale bylo z technického důvodu odloženo.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

Pátek 24. července 2015

15.44 Řecko začalo v pátek zmírňovat omezení převodů peněz do zahraničí pro podnikatele. Tento krok má odblokovat dovoz, který se téměř zastavil poté, co země koncem minulého měsíce zavedla kontrolu nad pohybem kapitálu a zavřela banky. Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras v pátek na tiskové konferenci oznámil, že denní limit pro pohyb peněz se zvýšil na 100 tisíc eur z dosavadních 50 tisíc eur.

12.05 Již dvě bitvy v parlamentu řecký premiér Alexis Tsipras vyhrál, válka pro něj ale ještě zdaleka neskončila. Další tvrdá zkouška Řecko čeká 20. srpna, kdy mají Atény uhradit velkou splátku Evropské centrální bance (ECB).

8.00 Řecko nepostaví na nohy finanční injekce. Hlavní je dát lidem naději a nějaké jistoty, říká expert.

3.23 Do Atén by v pátek měli dorazit zástupci mezinárodních věřitelů a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Vyjednávání o novém záchranném programu pro Řecko mohou začít poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek odhlasoval již druhý balík reformních opatření. Právě ekonomickými reformami a úspornými opatřeními podmínili věřitelé zahájení rozhovorů.

Čtvrtek 23. července 2015

13.02 Řecká ekonomika se letos namísto původně předpokládaného růstu vrátí do recese. Omezení pohybu kapitálu, zavedené koncem června, totiž spolu s nejistotou kolem jednání o novém záchranném programu tvrdě zasáhlo spotřebu, investice i export. Vyplývá to z nejnovější prognózy řeckého hospodářského institutu IOBE. Ten očekává, že hrubý domácí produkt Řecka letos klesne o dvě až 2,5 %. V dubnu přitom počítal s procentním hospodářským růstem.

11.45 Strana řeckého premiéra Alexise Tsiprase SYRIZA je na pokraji rozštěpení. V reakcích na noční schválení druhého balíku reforem požadovaných mezinárodními věřiteli to uvádí většina čtvrtečního řeckého tisku. Svou podporu opatřením, kterými věřitelé podmínili zahájení jednání s Aténami o další finanční pomoci, totiž opět nevyjádřilo více než 30 členů krajně levicového křídla nejsilnější vládní strany.

3.26 Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

1.47 Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu před hlasováním o druhém reformním balíku zopakoval, že jeho kabinet byl donucen přijmout tvrdé reformy pod hrozbou odchodu země z eurozóny. V příštích dnech se prý vláda zaměří na politické reformy a boj s korupcí a daňovými úniky. Debata poslanců o reformním balíku začala ve středu okolo deváté večer SELČ a stále pokračuje.

Středa 22. července 2015

16.37 Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA o 900 milionů eur na zhruba 91 miliard eur. S odvoláním na informované zdroje to ve středa uvedla agentura Reuters. "To je částka, která byla požadována," řekl jeden ze zdrojů. "Nepřekvapilo by mě, kdyby pokračoval růst na této úrovni týden po týdnu," dodal.

10.06 Řecký parlament ve středu zahájil jednání o druhém balíku reforem, které si vyžádali mezinárodní věřitelé jako podmínku poskytnutí další finanční pomoci zadlužené zemi. Ministr financí Euklidis Tsakalotos označil středeční hlasování v projevu k poslancům za "klíčové" a vyzval je ke schválení reforem, aby vláda mohla v pátek začít jednat s věřiteli. Hlasování, pro které je vyhrazena hodina, má začít kolem 23.00 SELČ.

8.00 Současná dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli potvrzuje rčení, že kompromis pochází od ďábla. Atény ani Berlín neprokázaly dostatečnou vůli obout se do toho naplno a výsledkem je další nakopnutí pomyslné plechovky s červy, říká hlavní mezinárodní ekonom ING Commercial Banking Rob Carnell. Řecko nejen proto podle něj nakonec odejde z eurozóny a Německo to vyjde dráž, než kdyby nyní Aténám povolilo uzdu.

Úterý 21. července 2015

21.25 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v úterý zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+ z dosavadní známky CCC-, a vrátila jej tak na úroveň ze začátku června, než rating dvakrát snížila. Zdůvodnila to tím, že po dohodě na třetím záchranném balíku s eurozónou a přijetí prvních reformních opatření už není státní bankrot Řecka v příštích šesti až 12 měsících nevyhnutelný.

17.48 Slovensko bude vždy proti jakémukoli odpisu řeckého dluhu. Po úterním jednání vlády to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Reagoval tak na prohlášení představitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF), že Atény budou potřebovat odpis části dluhu. Jak Fico zároveň dodal, jestliže Řecko nebude plnit své závazky, Slovensko bude mezi prvními zeměmi, které budou žádat jeho odchod z eurozóny.

16.48 Pod vedením premiéra Alexise Tsiprase se Řecko dále propadlo do recese, ponořilo se ještě více do dluhů a ocitlo se na pokraji bankrotu. Poté, co Atény odmítly jeden tvrdý záchranný program předložený zahraničními věřiteli, vůdce radikální levice nakonec souhlasil s ještě tvrdšími podmínkami. Nebylo by proto překvapením, kdyby nyní voliči žádali jeho hlavu. Nejnovější průzkum veřejného mínění ale ukázal, že Tsipras je naopak mezi Řeky populárnější než kdy jindy, uvedla agentura AP.

10.06 Řecká vláda v úterý předložila parlamentu druhý balík reformních opatření, která si vyžádali mezinárodní věřitelé jako podmínku poskytnutí další finanční pomoci zadlužené zemi. Poslanci mají na schválení čas do středy. Nová legislativa se týká zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank.

Pondělí 20. července 2015

21.10 Řecký parlament bude ve středu hlasovat o novém občanském soudním řádu a unijní legislativě, která má za cíl posílit ochranu bank. Citlivé reformy týkající se penzijního systému a změny daňového režimu pro zemědělce se řešit nebudou. S odvoláním na prohlášení kabinetu premiéra Alexise Tsiprase o tom v pondělí informoval řecký deník Kathimerini.

11.03 Řecko v pondělí poslalo celkem 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedly to zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF později potvrdil, že mu Atény celý dluh uhradily. V pondělí se rovněž po třech týdnech otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstávají omezené. Na aténské burze se stále neobchoduje.

10.04 Řecko zahájilo kroky vedoucí ke splacení celkem 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Agentuře Reuters to v pondělí řekli nejmenování představitelé řeckého ministerstva financí.

3.37 Zadlužené Řecko se má po dvoutýdenní pauze dočkat otevření bank, čeká ho rovněž přísun prvních peněz z mezinárodního překlenovacího úvěru, ale i šok ze zvýšení daně z přidané hodnoty. Vláda premiéra Alexise Tsiprase má také předložit návrh na modernizaci státní správy. To je další z podmínek, které stanovily země platící eurem, aby se mohlo s Aténami jednat o detailech třetího programu finanční pomoci ze záchranného fondu eurozóny.

Neděle 19. července 2015

23.07 Finanční krize v Řecku narušila téměř každý aspekt každodenního života, včetně smrti. Řecké pohřební ústavy se dostaly do potíží poté, co vláda omezila výběry hotovosti z bankovních účtů na pouhých 60 eur denně. I poměrně skromný pohřeb totiž v Řecku vyjde na více než patnáctinásobek této částky a za pohřební služby se platí téměř výhradně v hotovosti, píše agentura AP.

20.10 Šéf řeckého statistického úřadu Andreas Georgiu byl tamními soudci zproštěn obvinění, podle kterého uměle nafukoval údaje o státním dluhu za rok 2009, aby ospravedlnil tvrdá úsporná opatření spojená s prvním mezinárodním záchranným programem pro Řecko. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného soudního úředníka.

18.09 Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli opět odmítla možnost škrtání řeckých dluhů. Dala však najevo ochotu jednat o snížení úrokových sazeb či prodloužení splatnosti dluhů, pokud budou Atény plnit podmínky nového záchranného programu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

16.53 Více než polovina Němců se domnívá, že plánovaný záchranný program pro Řecko je špatný. A téměř polovina by upřednostnila, kdyby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny. Vyplývá to podle internetových stránek listu Die Welt z průzkumu agentury YouGov.

12.02 V krizí zmítaném Řecku začne od pondělí platit výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty. Sazba DPH vzroste u řady zboží a služeb z dosavadních 13 na 23 %. Zvýšení daně, které před pár dny schválil řecký parlament, je jedním z předpokladů zahájení jednání s věřiteli země o novém záchranném programu, napsala agentura DPA.

Sobota 18. července 2015

17.55 Kvůli neshodám ohledně řešení řecké krize je německý ministr financí Wolfgang Schäuble připraven v krajním případě podat demisi. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl novému vydání časopisu Der Spiegel. Kritiku vyvolal především jeho plán na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů, který v rámci společenství zemí platících eurem není možný.

16.13 Hospodářské reformy naordinované mezinárodními věřiteli zadluženému Řecku nebudou mít úspěch. V rozhovoru s BBC to řekl bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. Nový záchranný program pro Řecko se podle něj zapíše do historie jako "největší katastrofa" v makroekonomické politice.

14.52 Řecké banky v pondělí otevřou, výběr peněz však zůstane omezený. Vyplývá to podle agentury Reuters ze sobotního dekretu řecké vlády. Banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června. Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka (ECB) zvýšením objemu nouzového financování v rámci programu ELA.

11.46 Přísahu v sobotu v Aténách složili noví členové řecké vlády, jimiž premiér Alexis Tsipras nahradil rebelující politiky, kteří se postavili proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Premiér provedl celkem deset změn, zejména na pozicích náměstků ministrů v pozici právoplatných členů vládního týmu. Z ministrů skončil šéf rezortu energetiky a životního prostředí Panajotis Lafazanis.

Pátek 17. července 2015

20.04 Řeckou vládu podle očekávání opouštějí odpůrci reforem dohodnutých s mezinárodními věřiteli, kteří tím podmínili již třetí program finanční pomoci předlužené zemi. Vyplývá to ze seznamu členů nového kabinetu, který v pátek představil úřad řecké vlády. Premiér Alexis Tsipras provedl celkem deset změn, zejména na pozicích náměstků ministrů v pozici právoplatných členů vládního týmu.

16.46 Odvrat řecké vládní politiky od reforem a od spolupráce s věřiteli za posledních devět měsíců stál zadluženou zemi na ztracené produkci, poklesu hodnoty akcií a ztrátě kapitálu bank 63 miliard eur, tedy asi třetinu ročního výkonu řecké ekonomiky. Odhadla to v pátek agentura Reuters na základě údajů od věřitelů a ekonomů. V důsledku nedávného zavedení kontroly pohybu kapitálu a nejistot kolem jednání o nové pomoci tato bilance zřejmě ještě vzroste. Kvůli tomu bude muset eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčit Řecku ve třetím balíku finanční pomoci asi třikrát více, než se loni předpokládalo.

16.16 Řecká centrální banka údajně ECB žádala o navýšení programu financování o 1,5 miliardy eur, dostala 900 milionů eur. (Zdroj: Bloomberg)

16.11 Evropská komise začne jednat s Řeckem o detailech třetího záchranného programu ze záchranného fondu eurozóny (Evropský stabilizační mechanismus; ESM). Uvedl to v pátek místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis poté, co začátek jednání formálně odsouhlasily unijní státy. Eurokomisař očekává, že jednání potrvají několik týdnů a jejich součástí může být i debata například o změnách způsobu splátek řeckého dluhu.

15.16 Řecko musí svůj dluh snižovat pomocí reforem, které nastartují hospodářský růst, a odpis jeho dluhu by Atény k těmto krokům nemotivoval. Napsal to v listu The Wall Street Journal hlavní ekonom německé Berenger Bank Holger Schmieding. Podle něj diskuse o snížení řeckého dluhu jen odvádějí pozornost od hlavního problému a ti, kdo takový odpis propagují, často nerozumí základním věcem.

14.00 Německý parlament rovněž schválil pomoc Řecku. (Zdroj: Bloomberg)

13.39 Rakouský parlament schválil pomoc Řecku, německý hlasování čeká. (Zdroj: ČTK)

13.08 Řecký premiér Alexis Tsipras údajně chystá kvůli rebelii ve vlastní straně změny ve vládě, které by se měly dotknout těch členů kabinetu, kteří ve čtvrtek v parlamentu hlasovali proti reformám požadovaným věřiteli. Podle agentury AP by Tsipras mohl změny oznámit už v pátek nebo během víkendu. Agentura Reuters napsala s odvoláním na nejmenované zdroje z vlády, že končit bude například ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis, kterého by měl nahradit dosavadní šéf resortu práce Panos Skurletis.

12.28 Řecko začne se změnami sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) od pondělí. Agentura ANSA v pátek s odvoláním na výnos ministerstva financí uvedla, že od pondělí budou zboží a služby, u kterých se nyní uplatňuje sazba 13 %, přesunuty do vyšší sazby 23 %. To se dotkne třeba balených potravin, restaurací a kaváren či jízdného na veřejnou dopravu. Další změny mají přijít v říjnu.

11.53 Řecký finanční ústav Eurobank převezme od další řecké banky Alpha Bank její ztrátovou síť poboček v Bulharsku. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž byla kupní cena stanovena na jedno euro. Správní rady obou bank se sejdou ještě v pátek, aby dohodu dokončily, řekl zdroj.

11.20 Podle Mohameda El-Eriana stále existuje velké riziko, že Řecko nakonec bude muset opustit eurozónu, a to navzdory nové finanční pomoci. Plány obnovy řecké ekonomiky a reforem jsou podle ekonoma příliš ambiciózní.

10.56 Sigmar Gabriel: Musíme přestat mluvit o Grexitu. (Zdroj: Bloomberg)

10.37 Německý parlament má v pátek hlasovat o záchranném balíčku pro Řecko. Očekává se, že určitá část zákonodárců odmítne Řekům další finance poskytnout. Před jejich hlasováním německá kancléřka Merkelová prohlásila, že nelze připustit krácení dluhu členského státu eurozóny a že z Řecka se vytratila důvěra. Poznamenala také, že za Tsiprasovy vlády udělalo Řecko krok zpátky. Zároveň však dodala, že by zákonodárci měli s jednáními souhlasit a že by Německo mělo udělat všechno možné pro to, aby byla celá záležitost úspěšně uzavřena.

9.46 Mezinárodní měnový fond (MMF) je připraven podílet se na pomoci Řecku, pokud bude program pomoci "kompletní". Tedy pokud zemi opět postaví na nohy, učiní její dluh udržitelným a umožní, aby Řecko opět mohlo získávat peníze na finančních trzích. V rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 to řekla šéfka MMF Christine Lagardeová.

8.22 Opětovné otevření řeckých bank v pondělí ještě není hotovou věcí. Řekl to v rozhlasové stanici ORF guvernér rakouské centrální banky a člen rady guvernérů Evropské centrální banky Ewald Nowotny. Reagoval tak na čtvrteční prohlášení jednoho z představitelů řeckého ministerstva financí.

2.02 Konzervativní blok německé kancléřky Angely Merkelové ve čtvrtečním zkušebním hlasování podpořil začátek vyjednávání eurozóny o třetím záchranném programu pro Řecko. Dolní komora německého parlamentu má jako celek o věci hlasovat v pátek. Podle agentury Reuters lze očekávat, že vláda v Berlíně dostane od Spolkového sněmu zelenou.

Čtvrtek 16. července 2015

15.20 Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla umožnit řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů. Oznámil to ve čtvrtek její šéf Mario Draghi. Limit úvěrů z nouzového programu ELA banka na týden zvýšila o 900 milionů eur. Doposud činil zhruba 89 miliard eur, napsala agentura DPA.

15.03 Ministři financí eurozóny "v principu" souhlasí s poskytnutím tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Euroskupina to uvedla poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek potvrdil první balík reforem, které jsou podle rozhodnutí nedávného summitu zemí platících eurem podmínkou pro pomoc.

14.45 V Řecku by se na podzim mohly uskutečnit předčasné parlamentní volby. Podle agentury Reuters to nevylučuje ministr vnitra Nikos Vutsis z vládní strany SYRIZA. Prohlásil to v reakci na čtvrteční hlasování, kdy se premiér Alexis Tsipras při prosazování reforem vyžádaných eurozónou nemohl spolehnout na podporu všech poslanců strany SYRIZA. Zhruba čtyřicítka poslanců SYRIZY s opatřeními nesouhlasila.

13.38 Premiér Bohuslav Sobotka zkritizoval Evropskou komisi. Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM), který chce komise použít na pomoc Řecku, je podle něj mrtvý a polozapomenutý. Pokud ale komise o vhodnosti zapojení tohoto mechanismu, za jehož půjčky ručí i Česká republika, přesvědčí ministry zemí Evropské unie, Praha tomu nemůže zabránit, uvedl ve čtvrtečním prohlášení.

13.21 Ministři financí členských zemí eurozóny se ve čtvrtek dohodli na zásadách poskytnutí krátkodobé finanční pomoci pro Řecko ve výši 7 miliard eur. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura agentura Bloomberg s tím, že podrobnosti o půjčce budou zveřejněny v pátek. Zmíněná půjčka má zajistit předlužené zemi překlenovací financování do doby, než Atény s eurozónou dojednají záchranný program z ESM.

12.58 Řecko v noci na čtvrtek přijalo první balík reforem včas a v souladu se závazky z nedávného eurosummitu, uvedla ve čtvrtek mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová. Řecký parlament podle ní udělal významný krok na cestě k obnovení důvěry mezinárodních partnerů v Řecko.

10.30 Analytici ze Citigroup vydali svůj červencový ekonomický výhled. Mimo jiné mění predikci růstu globálního HDP a uvažují o Grexitu v 1-3letém horizontu.

9.58 Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. Ve čtvrtečním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

1.05 Návrh reforem, kterými zahraniční věřitelé podmínili dohodu s Řeckem o třetím záchranném programu, prošel řeckým parlamentem. Pro bylo 229 poslanců, proti jen 64. Premiér Tsipras se vedle proevropské opozice mohl spolehnout na celkem 124 poslanců koalice SYRIZA ze 149.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

Středa 15. července 2015

23.40 V řeckém parlamentu se protáhla debata o přijetí strukturálních reforem požadovaných eurozónou výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Navzdory původním předpokladům hlasování nezačalo ve 23.00 SELČ.

20.44 Demonstranti, kteří v centru Atén protestují proti chystaným úsporným opatřením, začali na policisty házet zápalné lahve, informuje agentura Reuters. Strážci zákona proti nim nasadili slzný plyn.

19.00 Francouzští poslanci ve středu podpořili plán finanční pomoci Řecku. Premiér Manuel Valls jej předtím před členy Národního shromáždění představil jako jedinou možnost, jak zachránit řeckou ekonomiku. Pro pondělní dohodu Atén se zeměmi eurozóny hlasovalo 412 poslanců, proti bylo 69, informovala agentura AFP.

18.00 Řecko nikdy nemělo vstoupit do eurozóny. Falšované ekonomické údaje, které řecká strana tenkrát předložila, jsou důvodem aktuální krize, říká profesor Joachim Schütte. Ano, byl to zásadní problém, ovšem stejně tak to, jak Řekové žili, jak spotřebovávali více, než na kolik dokázali vydělávat. To vše mělo za následek komplikovanou finanční krizi. Řada Němců se přitom dnes ptá, zda se opravdu z jejich daní mají financovat další výdaje Řeků.

14.20 Mezinárodní měnový fond (MMF) dal ve svém nejnovějším stanovisku k otázce udržitelnosti řeckého dluhu najevo, že se nebude moci podílet na novém záchranném programu pro Řecko, pokud evropské země Aténám výrazně nesníží dluhovou zátěž. Je to ale také chvíle typu "císař je nahý", která může eurozónu konečně přimět k tomu, aby přešla k fiskální unii, nebo se rozpadla. Napsal to ve středu ekonomický komentátor listu The New York Times Josh Barro.

11.02 Evropská komise navrhuje řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši asi sedmi miliard eur půjčkou ze staršího krizového fondu, který v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM). Za půjčky z něj ručí všechny unijní státy a ministři financí několika zemí mimo eurozónu dali tento týden jasně najevo, že se jim podobná půjčka Řecku nelíbí. Podmínkou pro vyplacení peněz má podle návrhu komise být, že Atény ve středu schválí první reformní kroky dohodnuté na nedávném summitu eurozóny.

10.50 Dohodu mezi eurozónou a Aténami o záchranném programu pro předlužené Řecko posoudí také španělský parlament, ačkoli jeho souhlas nebyl nutný. Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu ale podle agentury Reuters prohlásil, že parlamentu dohodu předloží k debatě a k možnému schválení, neboť španělský podíl na pomoci bude značný.

10.06 Německo nese podle někdejšího předsedy Evropské komise Romana Prodiho spoluvinu za rozsah řecké dluhové krize, neboť jednalo nepružně. Ve středu to Prodi řekl německé rozhlasové stanici Deutschlandradio Kultur v reakci na obtížná vyjednávání eurozóny s Aténami o řešení obrovského řeckého zadlužení.

9.25 Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

Úterý 14. července 2015

21.57 Řecký premiér Alexis Tsipras v úterním televizním rozhovoru hájil pondělní dohodu uzavřenou s eurozónou. Jak nicméně dodal, nevěří v ni a podepsal ji kvůli tomu, aby se vyhnul katastrofě, ke které by mohlo v zadlužené zemi dojít. Dohoda je podle něj velmi tvrdá, nicméně byl to jediný způsob, jak zajistit, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Opřel se i do věřitelů, když uvedl, že se chtěli Řecku mstít.

17.40 Řecký parlament se chystá přijímat klíčové reformy, které zadlužené zemi uložili mezinárodní věřitelé. Řecký premiér Alexis Tsipras připravuje v této souvislosti změny ve složení vlády, při nichž se chystá zbavit představitelů levicového křídla ve své straně SYRIZA, kteří ústupky vůči zemím sdílejícím euro odmítají. V Evropské unii se mezitím naléhavě řeší, jak zajistit Aténám urychlenou finanční pomoc na dobu před dohotovením dlouhodobého záchranného programu. Evropská komise chce doporučit překlenovací půjčku prostřednictvím staršího stabilizačního mechanismu, a to navzdory odporu Británie a Česka.

16.34 Tsipras pravděpodobně provede změny ve vládě už dnes. (Zdroj: ČTK)

15.44 Evropská komise doporučí poskytnout Řecku překlenovací finanční půjčku prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), a to navzdory odporu Británie a České republiky. Podle agentury Reuters to v úterý sdělili nejmenovaní činitelé Evropské unie. Za půjčky z EFSM ručí všechny unijní země a český podíl na garancích by byl 1,13 %.

15.32 Primární rozpočet řecké vlády vykázal za první pololetí díky prudkému poklesu výdajů nečekaný přebytek 1,87 miliardy eur. Vláda přitom v tomto rozpočtu - který nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv - plánovala deficit 1,24 miliardy eur. Oznámilo to v úterý řecké ministerstvo financí.

15.10 Řecký premiér Alexis Tsipras pravděpodobně provede změny ve vládě po klíčovém středečním hlasování v parlamentu o přijetí reforem požadovaných eurozónou. Podle agentury Bloomberg to v úterý řekl řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis.

15.00 Řecko bude potřebovat mnohem výraznější zmírnění dluhové zátěže, než jeho partneři z eurozóny předpokládali. Důvodem jsou škody, které řecká ekonomika a banky utrpěly v uplynulých dvou týdnech. Vyplývá to podle agentury Reuters z důvěrné studie Mezinárodního měnového fondu (MMF).

14.48 Řecko podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda nebylo na víkendovém summitu eurozóny vystaveno ponížení. Ponížením by prý bylo naopak vyhnání této balkánské země z eurozóny. Stejný názor se objevuje i v listu The Financial Times, který výsledek dohody o další úvěrové pomoci Řecku označil za "podmínečnou německou kapitulaci".

12:53 Česká republika si nepřeje, aby byl k případné překlenovací půjčce pro Řecko aktivován Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM), řekl dnes novinářům v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra financí Andreje Babiše se na dnešním jednání šéfů státních kas celé evropské osmadvacítky podobně vyjádřil nejen on sám, ale také další ministři financí zemí mimo eurozónu. Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, podíl ČR na něm by byl 1,13 procenta.

11.50 Vystoupení Atén z eurozóny považuje prezident Miloš Zeman za rozumné řešení řecké krize. Na tiskové konferenci to v úterý řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Finanční situace Řecka podle hlavy státu nenahrává vstupu Česka do eurozóny. Čeští daňoví poplatníci by podle Zemana neměli platit za řecké dluhy. Vstup ČR do eurozóny ale prezident nadále podporuje. (Zdroj: ČTK)

10.54 První balík klíčových reforem, kterými eurozóna podmiňuje novou pomoc zadluženým Aténám, budou řečtí poslanci schvalovat ve středu po 23.00 SELČ. S odvoláním na informace z vládních kruhů o tom informovala řecká státní televize ERT s tím, že hlasování potrvá asi hodinu. Na programu jsou podle agentury DPA mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty, zrušení předčasných důchodů či další snížení některých penzí.

10.40 Nezávislí Řekové (ANEL), kteří jsou ve vládní koalici s levicovou stranou SYRIZA řeckého premiéra Alexise Tsiprase, chtějí nadále vládu podporovat. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Strana nicméně upozornila, že podpora má své hranice, kterou je mandát získaný od voličů v lednových volbách a v nedávném referendu . V plebiscitu Řekové odmítli návrhy věřitelů na řešení dluhové krize v zemi.

09:15 Řecko v pondělí neuhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) další splátku, a to ve výši 456 milionů eur (přes 12 miliard korun). Oznámil to mluvčí MMF Gerry Rice. Silně zadlužené Řecko se již na konci června stalo první vyspělou zemí, která fondu přestala včas splácet dluhy.

8.21 Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na pondělním jednání euroskupiny o překlenovacím financování Řecka navrhl, aby Atény své vnitřní krátkodobé platební potřeby řešily vydáváním dlužních úpisů. V úterý o tom s odvoláním na nejmenované účastníky jednání informoval německý deník Handelsblatt. Podle expertů by ale takový krok byl velice sporný, neboť by mohl být prvním krokem k zavedení souběžné měny. Schäuble již dříve navrhoval, aby Řecko eurozónu na pět let opustilo.

Pondělí 13. července 2015

18.33 Mezinárodní měnový fond (MMF) je připraven spolupracovat na řešení řecké dluhové krize s řeckými úřady i s evropskými partnery. Uvedl to v pondělí mluvčí MMF Gerry Rice. Eurozóna a Řecko po víkendovém maratonu jednání dospěly k dohodě, která má zabránit finančnímu kolapsu této hluboce zadlužené země.

17.06 Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny.

15.00 Představitelé eurozóny po dlouhých hodinách rokování dospěli k dohodě o Řecku. Rekapitalizace bank, splácení dluhu i investice mají být realizovány pomocí nově vytvořeného fondu. Rizika ale zůstávají.

13.51 Řecké banky zůstanou prozatím i přes dohodu země s eurozónou uzavřené. Řekl to v pondělí agentuře Reuters nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí a odmítl říci, kdy se znovu otevřou. Podle jiného zdroje z bankovních kruhů nechala Evropská centrální banka (ECB) limit nouzového financování (ELA) beze změny, takže banky v Řecku nemají čím pokrýt úbytek vkladů.

13.25 Britský premiér David Cameron uvítal pondělní dohodu mezi eurozónou a Řeckem, která má zabránit finančnímu kolapsu země. Zároveň podle agentury Reuters ústy své mluvčí varoval, že uvedení podmínek ujednání do praxe bude nesnadným úkolem. Stejný názor zastává i slovenský ministerský předseda Robert Fico, podle kterého bude malým zázrakem, když Řecko brzy podmínky splní.

13.19 Eurozóna stanovila pro novou pomoc Řecku řadu podmínek...

11.30 Největší rizika nové dohody komentuje analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny.

10.35 "Není to ani rok, kdy ECB zveřejnila výsledky posledních velkých zátěžových testů bankovního sektoru v eurozóně. Potenciální problémy řeckých bank tehdy neodhalila. Tak se modleme, aby (dosavadní) výsledky jednání Řecka a zbytku eurozóny byla dostatečným strašákem pro politiky ze Španělska nebo Itálie, kterým euro tak či onak leží v žaludku," píše v komentáři Andrej Rády.

10.26 Merkelová: Řecko čeká dlouhá a bolestivá cesta, jeho vládě pomůžeme s případnou humanitární krizí. (Zdroj: Bloomberg)

10.24 Lagardeová (MMF): Dohoda s Řeckem je krok správným směrem. (Zdroj: CNBC)

ŽIVĚ ze summitu eurozóny

9.09 Nový záchranný plán pro předlužené Řecko je bez podpory opozice neproveditelný. Podle agentury Reuters to prohlásil řecký ministr práce a sociální solidarity Panos Skurletis, který rovněž nevyloučil, že kvůli schválení dohody nakonec vznikne vláda národní jednoty. Skurletis, který je členem vládní levicové strany SYRIZA, čeká ještě letos předčasné parlamentní volby.

8.57 Donald Tusk a další evropští politici oznámili, že summit s Řeckem dospěl ke zdárnému konci. Všechny jednající strany se jednomyslně shodly na uzavření předložené dohody, jejíž definitivní detaily zatím nejsou zveřejněny. Program pomoci ESM pro Řecko je podle Tuska připraven ke spuštění. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem.

00.25 O půlnoci uplynula lhůta, kterou v úterý šéf evropských summitů Donald Tusk označil za konečný termín pro nalezení dohody o řešení řecké krize. Zatím se tak ale nestalo a mimořádný summit eurozóny pokračuje. Podle dostupných informací na něm především Německo naléhá, aby řecký parlament na nic nečekal a začal navrhované reformy zavádět okamžitě. Teprve poté bude podle představitelů největší evropské ekonomiky s Aténami možné jednat o třetím záchranném programu.

00.04 Reakce na vyostřený průběh nedělního summitu eurozóny, která požaduje po Řecku tucet rázných opatření k obnovení vzájemné důvěry, jsou mezi Řeky smíšené. Zatímco na politické scéně kulminuje hluboké rozčarování zejména v rozpadajícím se vládním táboře, mezi obyčejnými občany zuří konflikt na sociálních sítích.

Neděle 12. července 2015

19.08 Jednání nedělního mimořádného summitu eurozóny k řecké krizi bylo přerušeno, aby byl čas na schůzky mezi lídry. Na twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. Z fotografie, kterou zveřejnil, je patrné, že řecký premiér Alexis Tsipras se k separátní diskusi sešel s Tuskem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

16.16 Řecko by podle místopředsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska mohlo zůstat v eurozóně, pokud bude dodržovat dohody a platit dluhy. Půjčovat Řecku za stávajících podmínek je i podle člena bankovní rady ČNB a někdejšího premiéra Jiřího Rusnoka nesmyslné. Uvedli to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v reakci na hledání postoje EU k řecké dluhové krizi.

15.33 Řecký premiér Alexis Tsipras je přesvědčen, že dohoda eurozóny o pomoci jeho zemi může být uzavřena ještě v neděli. Řekl to při příjezdu do budovy, kde mají od 16.00 SELČ jednat předsedové států a vlád zemí platících společnou evropskou měnou. Tsipras ve stručném vystoupení pro novináře poznamenal, že je připraven k "čestnému kompromisu".

14.39 Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. Vyplývá to z návrhu závěrů z nedělní schůzky ministrů financí zemí eurozóny, z něhož citovala agentura Reuters.

14.34 Rusko zamýšlí podpořit hospodářské zotavení Řecka posílením spolupráce v energetice a uvažuje zejména o tom, že zajistí pro tuto vysoce zadluženou zemi přímé dodávky energetických surovin. Řekl to v neděli novinářům ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ministr podle agentury Reuters uvedl, že dohoda o energetických dodávkách do Řecka by mohla být uzavřena během několika příštích týdnů.

12.58 Euroskupina se konstruktivně snaží najít řešení velmi složité situace kolem Řecka, možnou dohodu nikdo neblokuje, řekl v neděli ráno novinářům finský ministr financí Alexander Stubb. Ministři financí eurozóny pokračují v diskusi o tom, zda jsou poslední reformní sliby řecké vlády dostatečným podkladem pro začátek jednání o novém záchranném programu pro zadluženou zemi.

11.04 K bazaru, kdy handrkování může skončit vyhozením Řecka z eurozóny, přirovnává sobotní bezvýslednou schůzku ministrů financí zemí platících eurem řecký konzervativní deník Kathimerini. Řecké listy se shodují na tom, že současná situace může vést až ke vzniku nové řecké vlády.

10.19 Německo se podle vysoce postaveného poslance řecké vládní strany SYRIZA Dimitrise Papadimulise snaží Řecko ponížit nebo svrhnout jeho vládu. Místopředseda Evropského parlamentu tak podle agentury Reuters reagoval na požadavek německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, aby Atény sáhly k tvrdším úsporným opatřením nebo na pět let opustily eurozónu.

9.55 Nedělní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen a uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny. Na twitteru o tom informoval státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu české vlády Tomáš Prouza. Informace se vzápětí objevila i na twitterovém účtu šéfa unijních summitů Donalda Tuska, který potvrdil, že rokování eurozóny začne v 16.00 SELČ. Český premiér Bohuslav Sobotka s ohledem na zrušení unijního summitu odvolal svou plánovanou cestu do Bruselu.

00.37 Sobotní jednání ministrů financí zemí platících eurem o novém záchranném programu pro Řecko bylo okolo půlnoci bez závěru přerušeno. Na twitteru to oznámil finský ministr Alexander Stubb. Šéfové státních pokladen zemí eurozóny se ještě jednou sejdou v neděli dopoledne v 11.00 SELČ, řekl při odchodu šéf euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. Na odpoledne je naplánováno mimořádné jednání premiérů a prezidentů eurozóny a na podvečer summit celé Evropské unie.

Sobota 11. července 2015

23.37 Ministři financí zemí sdílejících euro v Bruselu již několik hodin jednají o nejnovějším řeckém návrhu úsporných reforem, kterým Atény chtějí od zahraničních věřitelů získat novou finanční pomoc. Ta by měla předluženou zemi zachránit před bankrotem a před odchodem z eurozóny. Účastníci setkání bojují zejména s tím, zda mohou Řecku jeho sliby věřit.

23.27 Klíčový výbor finského parlamentu nařídil ministru financí Alexandru Stubbovi, aby na sobotním zasedání svých kolegů z eurozóny v Bruselu vyjednával o odchodu Řecka z eurozóny. Uvedla to večer finská veřejnoprávní televize YLE. Parlament to nepotvrdil a Stubb na síti Twitter už odpoledne napsal, že nemá právo zveřejnit mandát, který mu výbor dal.

21.05 Poslanci i ministři za řeckou vládnoucí stranu SYRIZA by měli odstoupit, pokud nesouhlasí s vládní politikou reforem výměnou za finanční pomoc. Řekl to v sobotu řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Ministr v televizi Mega TV také uvedl, že nedávno zavedená omezení pohybu kapitálu zůstanou v platnosti nejméně dva měsíce, banky by se ale mohly otevřít už příští týden.

19.21 Německo prý navrhuje pozastavení členství Řecka v eurozóně (Zdroj: ČTK)

18.59 Silně zadlužené Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur. Uvedla to Evropská komise v podkladech pro sobotní zasedání euroskupiny. Dokument, který má ČTK k dispozici, dodává, že Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje tuto sumu ještě o čtyři miliardy eur vyšší.

17.28 Pokud Evropská centrální banky (ECB) nezvýší nouzové financování bank v Řecku prostřednictvím programu ELA, nebudou si Řekové v pondělí moci z bankomatů vybrat ani stanovených 60 eur. Tvrdí to zdroj listu Financial Times, podle něhož budou řecké banky začátkem týdne zcela bez peněz.

11.48 Výsledek sobotního jednání ministrů financí členských zemí eurozóny o posledním řeckém návrhu ekonomických reforem je zcela otevřený. Podle agentury Reuters to řekl mluvčí německého ministerstva financí Frank Paul Weber. Zároveň se vyhnul komentování spekulací, že jeho šéf Wolfgang Schäuble je s návrhem Atén nespokojen.

8.58 Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 % Řeků, zatímco návrat k drachmě chce pouze 12 % obyvatel předluženého Řecka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Metron Analysis pro řecký list Parapolitika. Další průzkum, který provedla řecká Makedonská univerzita, ukázal, že voliči vládní levicové strany SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase jsou v otázce eura rozděleni. Pro drachmu jich je 40 %, zatímco euro chce zachovat 47,5 % respondentů.

4.32 Řecký parlament v noci na sobotu s přispěním opozice schválil reformní návrhy řecké vlády, které mají sloužit jako základ pro jednání s mezinárodními věřiteli o získání nové finanční pomoci. Tu silně zadlužené Řecko nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Reformní návrhy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fondu za určitých podmínek považují za základ pro jednání s Aténami. V sobotu se navrženými reformami budou zabývat ministři financí eurozóny.

1.28 Zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise (EK) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o nové pomoci v hodnotě 74 miliard eur. Uvedl to zdroj agentury AFP. Nový balík pomoci by podle zdroje zahrnoval 58 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a 16 miliard eur od MMF.

Pátek 10. července 2015

23.36 Řecký parlament začal v pátek po 23.00 SELČ projednávat návrh reforem, který zaslala vláda premiéra Alexise Tsiprase věřitelským institucím, aby mohla získat novou finanční pomoc. Poslanci budou o návrhu hlasovat v sobotu ve 2.00 SELČ. Podle zatím posledních informací se očekává, že parlament podpoří vyjednávací úsilí vlády drtivou většinou hlasů. Kromě vládní koalice by návrh institucím, který předpokládá další roky úsporných opatření, měla podpořit i proevropská opozice.

19.52 Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v pátek vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní věřitelé přijmou mnohé z řeckých požadavků na zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu. Podle agentury AFP mu záleží zejména na výměně řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur mezi Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). To by podle něj zjednodušilo Řecku situaci a usnadnilo splácení dluhů.

18.04 Řecké banky budou i v případě víkendové dohody mezi Aténami a zahraničními věřiteli potřebovat více času na znovuotevření. Potřebují přitom 10 až 14 miliard eur nového kapitálu, pokud mají zůstat nad vodou, řekl v pátek agentuře Reuters nejmenovaný vysoký činitel jedné z řeckých bank.

17.52 Nynější návrhy reforem, které partnerům v EU představila řecká vláda, jsou nápadně podobné těm, které řečtí voliči hromadně odmítli v nedělním referendu. Přesto existuje několik rozdílů, z nichž některé jsou zásadní a jiné méně podstatné, informovala v pátek agentura Bloomberg, která uvedla i hlavní body toho, co mají oba návrhy společného a v čem se liší.

15.49 V řecké vládní straně SYRIZA vypukla vzpoura. Pět jejích poslanců a další činitelé, náležející k nejlevicovější frakci formace, vyzvali k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření v Řecku. Zpochybnili tak nejnovější návrh vlády premiéra Alexise Tsiprase, který předpokládá výrazná úsporná opatření výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc.

15.21 Hlavní opoziční strana v Řecku dala Tsiprasovi zelenou. Může vyjednat dohodu s věřiteli a odvrátit Grexit. Zatímco v pátek ubíhaly další hodiny čekání na vyústění řecké dluhové krize, kdy věřitelské instituce zkoumaly nejnovější řecký návrh úsporných reforem, v Aténách se vládní koalice vzácně spojila s proevropskou opozicí ve snaze udržet zemi v eurozóně. Řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi se navzdory odporu ve vládních řadách kvůli avizovaným úsporným opatřením podařilo získat podporu minimálně dvou opozičních stran, které se v pátečním nočním hlasování parlamentu chystají podpořit vyjednávací úsilí kabinetu.

12.48 Řecké reformní návrhy musejí nyní jít výrazně dál, než požadovali v červnu mezinárodní věřitelé, aby Atény mohly získat novou finanční pomoc. Na tiskové konferenci to v pátek řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Zdůraznil také, že Berlín nebude souhlasit se škrtáním řeckých dluhů.

12.02 Dijsselbloem: Rozhodnutí o Řecku by mohlo padnout i dnes. (Zdroj: Reuters)

11.17 Průmyslová výroba v Řecku v květnu meziročně klesla o čtyři procenta, v předchozích třech měsících přitom rostla. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Ekonomickou aktivitu v zemi utlumily spory řecké vlády s věřiteli kvůli dalším úsporám.

11.12 V Aténách se v pátek za zavřenými dveřmi sešel premiér Alexis Tsipras s poslanci své strany SYRIZA, aby s nimi probral návrh reforem, který vláda ve čtvrtek odeslala zástupcům eurozóny. Řecko chce na základě předložených reforem, jež se týkají zejména daní a penzijního systému, získat novou finanční pomoc, a vyhnout se tak bankrotu. Čeká se, že plán vyvolá odpor levicového křídla SYRIZY a že páteční hlasování v parlamentu může být dramatické.

10.29 Hollande: Řecko ukázalo, že se chce Grexitu za každou cenu vyhnout. Jejich návrhy jsou vážně míněné a důvěryhodné. (Zdroj: Reuters)

Čtvrtek 9. července 2015

21.35 Řecká vláda čtvrtek odeslala eurozóně návrh reforem, které je ochotná učinit výměnou za novou finanční pomoc. Program předkládá ještě ve čtvrtek v noci k projednání řeckému parlamentu, který se jím začne zabývat v pátek. Podle informací řeckých médií kabinet nabízí podle všeho zdaleka největší ústupky za celou dobu vyjednávání s mezinárodními věřiteli. Zadlužená země slibuje prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a rozpočtové škrty například ve výdajích na obranu.

20.00 Několik tisíc lidí se ve čtvrtek shromáždilo v centru Atén, aby demonstrovalo za setrvání Řecka v eurozóně. Řecká vláda po konzultaci s proevropskými opozičními stranami v parlamentu vypracovala seznam reforem, které hodlá realizovat výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc.

16.13 Schäuble: Řecko potřebuje k dosažení udržitelného dluhu kus tohoto dluhu smazat. Jenže to mu nejspíš nebude dovoleno. (Zdroj: Bloomberg)

15.09 Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala, že tzv. "ostříhání" řeckých závazků je vyloučeno. Řekové požadují restrukturalizaci svého ohromného dluhu a za potřebnou ji považuje i Mezinárodní měnový fond.

13.14 Řekové musejí předložil realistické návrhy týkající se řešení dluhové krize. Stejně tak to ale musejí učinit v souvislosti s řeckým dluhem i mezinárodní věřitelé. Prohlásil to ve čtvrtek stálý předseda Evropské rady Donald Tusk po telefonickém rozhovoru s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

12.18 Německo při řešení krize zadluženého Řecka nesmí ustoupit a musí trvat na tom, aby Atény reformovaly svou ekonomiku. V opačném případě by totiž klesla vůle k reformám v dalších evropských zemích, zejména ve Francii a Itálii. V televizi N24 to ve čtvrtek řekl bývalý člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin, který patří mezi známé kritiky měnové unie. Podotkl ale, že pokud bude muset Řecko opustit eurozónu, nebude to znamenat konec společné evropské měny.

11.21 Noonan (irský ministr financí): Nový řecký ministr financí je velmi působivý, šance na dohodu s Řeckem je více než 50%. (Zdroj: Reuters)

11.09 Řecko ve čtvrtek zveřejnilo data o červnové inflaci s dubnové míře nezaměstnanosti. Zatímco míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na na 25,6 % (březnová data byla revidována výše na 25,8 % z 25,6 %), pokles spotřebitelských cen v červnu se prohloubil na -2,2 % meziročně z předchozích -2,1 %. Pokles inflace harmonizované s metodikou výpočtu EU naopak mírně zvolnil na -1,1 % z předchozího propadu -1,4 %. (Zdroj: Bloomberg)

10.24 Řecko připravuje balík reforem, který by měl v příštích dvou letech přinést úsporu ve výši 12 miliard eur. To je více, než vláda původně plánovala, napsal ve čtvrtek řecký list Kathimerini. Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho se ale Řecko nejspíš nepodaří zachránit před bankrotem a země nemůže očekávat pomoc ani z Ruska. "Sami nemají peníze," řekl Draghi v italském tisku ke spekulacím o možné podpoře Moskvy.

Středa 8. července 2015

22.04 Ministr financí USA Jack Lew ve středu varoval, že řecký krach by byl "geopolitickou chybou". Dohoda Atén s eurozónou je prý možná, když Řecko přijme těžká rozhodnutí, upozornily agentury Reuters a AFP.

21.30 Lagardeová (MMF): Řecko bude potřebovat další restrukturalizaci dluhů. (Zdroj: CNBC)

18.51 Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé.

15.29 Řecké banky zůstanou uzavřené do pátku. Ministerstvo financí v Aténách to zdůvodňuje tím, že pohyb kapitálu v zadlužené zemi zůstává dál pod kontrolou, informovala agentura Bloomberg. Peněžní ústavy jsou mimo provoz od minulého týdne v pondělí poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý, pak byl tento krok odložen na čtvrtek.

15.04 Německá vláda je připravena pomoci Řecku, které se potýká s dluhovou krizí. Novinářům to ve středu řekla vládní mluvčí Christiane Wirtzová. Podle mluvčího ministerstva financí Martina Jägera však kabinet očekává, že Atény kvůli obnovení důvěry začnou přijímat reformní opatření už během jednání, která by vyústila v potvrzení pomoci.

14.35 "Grexit by byl začátkem konce eura, vytvořil by precedent pro země jako Portugalsko a Španělsko. Krátkodobě by byl ale pro společnou evropskou měnu býčím signálem," uvedl v úterní telekonferenci s investory Jeffrey Gundlach, ředitel DoubleLine Funds.

14.12 V novém řeckém ekonomickém řádu začíná mít Chanel větší hodnotu než peníze. Banky v této středomořské zemi jsou uzavřené už víc než týden - a odpočítávají už jen dny do chvíle, kdy jim dojdou peníze. Mnoho Řeků se obává, že přinejmenším část jejich těžce vydělaných úspor může zmizet. A to i v případě nejlepšího možného výsledku obnovených rozhovorů mezi vedením země a mezinárodními věřiteli o nové finanční pomoci.

13.15 Události v Řecku nebudou mít negativní vliv na českou ekonomiku ani celkově na Evropskou unii. Novinářům to ve středu ve Sněmovně řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Představitelé EU si podle něj pouze musí přiznat chybu.

12.11 Silně zadlužené Řecko oficiálně požádalo eurozónu o novou úvěrovou pomoc. Program by měl podle žádosti být na tři roky. Oznámil to ve středu mluvčí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Žádost by měli při středeční telefonické konferenci posoudit ministři financí členských zemí eurozóny, tedy takzvaná euroskupina, uvedla agentura Reuters.

10.22 Tsipras: Má země se proměnila v laboratorní pokus úsporné politiky. A tento pokus selhal. (Zdroj: Bloomberg)

9.43 Dohoda s Řeckem je stále možná, ale čas běží a pokud se řešení nenajde, hrozí zemi hospodářská katastrofa, varoval ve středu v rozhovoru pro stanici Europe 1 šéf francouzské centrální banky Christian Noyer. Noyer, který je rovněž členem Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), také upozornil, že pokud bude zřejmé, že dohoda mezi Aténami a věřiteli není reálná, bude muset ECB ukončit nouzové financování řeckých bank.

8.39 Neschopnost Řecka splácet dluhy nebude mít velký dopad na čínskou ekonomiku, protože čínské investice v Řecku jsou omezené. Uvedlo to čínské ministerstvo obchodu. Silně zadlužené Řecko se minulý týden stalo první vyspělou zemí, která Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) včas neuhradila dlužnou splátku.

00.56 Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi hlavy zemí eurozóny na jejich úterním mimořádném zasedání ujistil, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do nedělního summitu celé Evropské unie. Po rokování v Bruselu to řekli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Úterý 7. července 2015

23.24 Prezidenti a premiéři všech 28 zemí Evropské unie se v neděli sejdou kvůli řecké krizi, oznámila německá kancléřka Angela Merkelová po úterním summitu eurozóny. Situace kolem zadluženého Řecka se podle ní dotýká všech zemí EU, nejen těch, které sdílejí euro. Předseda vrcholných jednání unijních zemí Donald Tusk na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že neděle je definitivní termín k nalezení dohody. Vyloučit přitom podle něj nelze "černý scénář", který by dopadl na celou osmadvacítku.

21.47 Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, je již několik měsíců pravidelným tématem pro spekulace mezi odborníky na zahraniční měny. Pracovní předpoklad však byl, že všechny zainteresované strany se budou snažit vyřešit neshody a udržet zemi v eurozóně. Po nedělním "ne" (odmítnutí podmínek věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci) v řeckém referendu se z Grexitu místo pouhé možnosti stává zvýšená pravděpodobnost a trhy se začínají připravovat na novou řeckou měnu, píše list Financial Times.

20.39 Prezident Spojených států Barack Obama v úterý hovořil telefonicky o vývoji řecké krize s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Oznámil to Bílý dům.

20.16 Řecké banky se tento týden zřejmě neotevřou. Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlasu upozornil, že je pro otevření bank nutné přijmout příslušná administrativní rozhodnutí, což se zatím nestalo. "To asi nebude technicky možné tento týden," řekl.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

18.47 Vznik krize kolem Řecka vysvětlený za méně než tři minuty? Ano, jde to.

The Greek crisis explained in under 3 minutes.-------------Don't miss the next great explainer video from Vox, subscribe here: http://bit.ly/VoxYouTube

Posted by Ezra Klein on 2. červenec 2015

17.58 Po skončení posledního záchranného programu pro Řecko chybí nyní právní základ pro jednání s Aténami, upozornila při příchodu na mimořádný summit eurozóny německá kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila také, že věc musí být vyřešena v řádu dní.

17.47 Řecko velmi brzy požádá o podporu z Evropského stabilizačního mechanismu, řekl po úterním jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. O žádosti by podle něj už ve středu dopoledne měli prostřednictvím telekonference ministři znovu jednat. Řecký ministr Euklidis Tsakalotos v úterý ještě nové návrhy Atén na řešení situace podle Dijsselbloema nepřednesl, měl ale plný papír poznámek.

16.00 Úkolem programu nouzového financování bank (ELA) je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou. Evropská centrální banka proto nemůže poskytnout další finance řeckým bankám za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. Uvedla to ECB v úterním prohlášení.

15.51 Řecko v úterý před mimořádným summitem eurozóny v Bruselu překvapivě nepřineslo žádné nové písemné návrhy na dohodu o mezinárodní finanční pomoci této zadlužené zemi. Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura Reuters, se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní "možná" ve středu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz potvrdil, že týž den má řecký premiér Alexis Tsipras vystoupit na půdě parlamentu.

15.25 Slovensko je proti tomu, aby eurozóna Řecku odpustila dluhy. Před mimořádným summitem státníků členských zemí eurozóny to v úterý poslancům výboru pro evropské záležitosti slovenského parlamentu řekl slovenský premiér Robert Fico. Řečtí voliči ve víkendovém referendu odmítli podmínky věřitelů pro novou dohodu o další finanční pomoci.

13.31 Řecký premiér Alexis Tsipras požádá v úterý večer v Bruselu na summitu eurozóny o překlenovací půjčku ve výši sedm miliard eur, poskytnutou Řecku nejlépe během dalších 48 hodin. Tvrdí to agentura ANSA s odvoláním na své zdroje. Peníze prý chtějí Atény použít na nouzové financování a splácení dluhů, aby se vyhnuly platební neschopnosti.

13.10 Ministři financí zemí eurozóny chtějí slyšet, jak si řecká vláda představuje další postup při řešení dluhové krize, řekl novinářům před úterní schůzkou euroskupiny její šéf Jeroen Dijsselbloem. Před jednáním se svými kolegy se proto Dijsselbloem hodlá sejít ke dvoustrannému jednání s novým řeckým ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem.

11.47 Sigmar Gabriel: Zkrácení řeckého dluhu je možné, ale Řekové by museli začít zavádět reformy. (Zdroj: Bloomberg)

10.11 Odchod z Řecka z eurozóny si nepřeje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V Evropském parlamentu v úterý ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělního řeckého referenda prohlásil, že komise se nyní bude snažit o obnovu rozhovorů s Aténami. Je však na řecké straně, aby vysvětlila, jak si další postup představuje. Řešení se však dnes ještě nenajde, nyní je podle Junckera čas situaci uklidnit a vnést do ní řád.

8.55 "Výsledek referenda to není dobrý pro nikoho. Řecká vláda má silný mandát od voličů. Věřitelé nemohou couvnout, protože by je v takovém případě mohlo čekat referendum ve Španělsku po tamních volbách, což by byl daleko větší problém než celé Řecko. ECB je tlačena do zásadního politického rozhodnutí, kterému se chce vyhnout, a i mezi evropskými státy jsou cítit rozpory (například Německo vs. Francie)," píší ve svém týdenním výhledu analytici z České spořitelny. "Vzhledem k tomu, jak složitá jednání mezi Řeckem a věřiteli pravděpodobně budou následovat, lze odstoupení ministra financí Varufakise z funkce považovat za silnou vypočítavost, když odstupuje ze svého pohledu (a pohledu většiny Řeků) na vrcholu a nemusí vyjednávat o řešení krize, které nebude ani pro jednu stranu příjemné. Vše navíc pro Řecko může dopadnout opravdu špatně. Na druhou stranu to může mírně přispět ke zlepšení situace. Řecku také poblahopřáli nejvyšší představitelé Kuby, Argentiny a Bolívie. Podporu vyjádřilo samozřejmě i Rusko, které může situace využít k dalšímu oslabení jednoty evropských zemí."

Janis Varufakis: Expert na teorie her prohrává svou zatím největší partii
Na jedné straně uznávaný ekonom, který budí pozornost svou image rockové hvězdy, na straně druhé ministr financí, který svou zemi dovedl k bankrotu a svou nekompetentnost zakrývá kritikou demokracie a úpadkem kapitalismu v Evropě.

8.31Řecká vláda bude pravděpodobně v brzké době nucena začít hradit účty a vyplácet mzdy a důchody ve formě dlužních úpisů. Země by se tak stala nezpůsobilou pro setrvání v eurozóně. V rozhovoru s německým listem Bild to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

4.30 Po nedělním referendu, ve kterém řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů zadlužené země, by mělo Řecko opustit eurozónu. Shodli se na tom komentátoři některých českých deníků. Řecko podle nich na členství v Evropské měnové unii nemá a jeho setrvání v ní by prodlužovalo trápení všech zúčastněných.

Pondělí 6. července 2015

22.28 Mezinárodní měnový fond upozornil Atény, že nemůže poskytovat peníze zemím, které mu včas neuhradily splátku. Řecko se mezi tyto země zařadilo minulý týden, když MMF nesplatilo 1,6 miliardy eur.

21.39 Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s protinávrhy, které budou patrně kontroverzní. Atény budou vesměs požadovat od věřitelských institucí odklad úsporných opatření. Budou také například usilovat o zachování daňového zvýhodnění pro řecké ostrovy, kvůli kterému sváděly obě strany při dosavadním vyjednávání těžké boje. Vyplývá to z pondělních informací řeckých médií.

20.13 Evropská centrální banka se v pondělí rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur. Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Atény k jejich uzavření. ECB v pondělí zároveň uvedla, že zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za úvěry z ELA. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací však tento krok nebude mít na fungování bank žádný dopad.

19.20 Výsledek nedělního referenda v Řecku dramaticky zvyšuje pravděpodobnost, že tato silně zadlužená země opustí eurozónu. Uvedla to ratingová agentura Fitch.

19.09 Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí sešli v Paříži, aby spolu projednali situaci po nedělním referendu v Řecku, ve kterém voliči odmítli podmínky mezinárodních věřitelů.

18.28 Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené a limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění. Oznámila to v pondělí šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová.

17.39 Novým řeckým ministrem financí se stává hlavní vyjednávač Atén s mezinárodními věřiteli Euklidis Tsakalotos, uvedla řecká média. Tsakalotos, který složí v příštích hodinách přísahu u prezidenta, nahrazuje ve funkci Janise Varufakise, který navzdory vítěznému nedělnímu referendu odstoupil z funkce, aby prý usnadnil vyjednávání v eurozóně. (Zdroj: ČTK)

17.11 Mezinárodní měnový fond pozorně sleduje vývoj situace v silně zadluženém Řecku a je připraven této zemi poskytnout pomoc, pokud o to bude požádán. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters šéfka MMF Christine Lagardeová.

15.55 Řecká vláda v pondělí vydá nový výnos, kterým minimálně o několik dnů prodlouží uzavření bank. Agentuře Reuters to řekly zdroje z bankovního sektoru. Řecké banky jsou mimo provoz od minulého pondělí poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

14.36 Tsipras na úterním summitu předloží nový návrh. Prý se bude zakládat na posledním Junckerově návrhu. (Zdroj: Bloomberg)

14.29 Brzké dosažení dohody Řecka s věřiteli je téměř nemožné, pravděpodobnost odchodu země z eurozóny je nyní již více než 50%. V reakci na výsledky referenda o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů a ohlasů na ně to řekl analytik společnosti Deloitte David Marek. Na 61,3 % voličů v Řecku odmítlo v nedělním referendu podmínky, které jim v červnu v rámci nové dohody o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna.

13:04 Řecko minulý týden požádalo o pomoc ze záchranného mechanismu ESM, ale kromě výsledků referenda ji podle mluvčího německého ministerstva financí Jäegera komplikují další podmínky. Předseda euroskupiny musí požádat tři instituce o posouzení tří kritérií: dluhová udržitelnost, kvantifikace finančních potřeb a ohrožení stability eurozóny. Jde o hypotetický proces a prý se nechce vyjadřovat k možným výsledkům. (Zdroj: TRIM Broker)

12:09 Vyjednávání s Řeckem je stále možné zahájit, nicméně podmínky pro tyto nové rozhovory o dluhové krizi zatím nebyly splněny. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Nyní je podle něj na Řecku a jeho vládě, aby přišla s novými návrhy.

10.39 Podle nejmenovaného vládního zdroje by post řeckého ministra financí mohl po odstupujícím Janisi Varufakisovi převzít dosavadní náměstek ministra zahraničí a hlavní vyjednavač v rozhovorech s EU Euklidis Tsakalotos. (Zdroj: ForexLive)

10.13 Řecký premiér Tsipras Řeky pochválil za "odvážnou volbu" a prohlásil, že řecká demokracie dokázala, že se nenechá vydírat. Evropští lídři už tolik nadšení z výsledku referenda nebyli. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel médiím sdělil, že "je obtížné si představit" znovuobnovení jednání s Řeckem a že premiér Tsipras "spálil mosty" mezi Řeckem a Evropou. Ministři financí Itálie a Belgie nebyli až tak nesmlouvaví. Belgický ministr prohlásil, že dveře jsou stále otevřené a jednání by mohla znovu začít "doslova během pár hodin".

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naopak řekl, že referendum bylo pro řeckou budoucnost "velmi politováníhodné", a prezident Evropského parlamentu Martin Schultz prohlásil, že Evropu čekají "těžké a dramatické časy", pokud řecká vláda během pár hodin nepřijde se "smysluplným" návrhem.

9.48 Řecký premiér Alexis Tsipras musí nyní rychle objasnit, co má v plánu dělat po nedělním referendu, ve kterém voliči odmítli podmínky věřitelů. Prohlásil to v pondělí francouzský ministr pro evropské záležitosti Harlem Désir. Podle německého poslance Klause-Petera Willsche z vládní Křesťanskodemokratické strany (CDU) by země nyní měla odejít z eurozóny. Francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že Evropská centrální banka (ECB) by neměla snižovat nouzové financování řeckých bank a naznačil, že by měla být snížena dluhová zátěž Řecka.

9.00 "Řekové v referendu jasně odmítli návrhy věřitelů a podpořili svoji vládu. Podstatně tím zúžili prostor pro scénáře dalšího vývoje. Především je jasné, že ve funkci zůstane avanturistická vláda vedená nevypočitatelným premiérem Tsiprasem a že Řekové nejen nezmírní, ale spíše přitvrdí své postoje. Otázkou je reakce zbytku eurozóny. První ohlasy jejích činitelů jsou rozporuplné a nejasné, na jednoznačnější a závaznější stanovisko si patrně budeme muset počkat do úterního zasedání evropských ministrů financí. Tam by se také mohlo vyjasnit, jaký oficiální postoj zaujímá řecká vláda po referendu," okomentoval výsledek referenda Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Už v pondělí učiní klíčové rozhodnutí bankovní rada ECB. Půjde o to, zda a v jakém objemu bude nadále poskytovat řeckým bankám nouzovou likviditu. Na jejím rozhodnutí bude záležet to, zda otevřou řecké banky, případně zda Řecko v blízké budoucnosti de facto vypadne z eurozóny," poukázal Mokráš.

"Tržní reakce byla zatím relativně mírná. Nejvíce se týká rizikových aktiv, především akcií. Asijské trhy klesaly a futures ukazovaly na poměrně silný pokles v Evropě. Euro se relativně drží, jeho oslabení je zatím jen mírné, silná reakce není vidět ani u dluhopisů. Není ale všem dnům konec - plánované rozhovory německé kancléřky Merkelové s francouzským prezidentem Hollandem, ECB a úterní zasedání ministrů financí mohou reakci trhů rychle zesílit," dodává Mokráš.

8.02 Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom toho, že by někteří z představitelů euroskupiny uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho "absence" by prý měla usnadnit premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou.

Neděle 5. července 2015

23:32 Řecký premiér Alexis Tsipras po vítězném "ne" podmínkám eurozóny k dohodě o finanční pomoci Řecku hodlá zahájit další vyjednávání s věřitelskými institucemi, které už ale bude zahrnovat i odpis řeckých dluhů. Partneři Řecka tuto podmínku dosud odmítali a požadovali, aby se Atény nejprve ponořily do hlubokých strukturálních reforem řecké ekonomiky.

22:27 Řecké "ne" v referendu o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů vyjednávací pozici vlády Alexise Tsiprase nevylepší, shodli se dnes čeští analytici oslovení ČTK. Případný odchod z eurozóny by navíc byl pro Řeky bolestivější než přijetí podmínek věřitelů. Pro obě strany nyní bude obtížnější pokračovat ve vyjednávání a snaze najít řešení.

21:45 Evropská měna po výsledcích referenda v Řecku otevírá podle očekávání se ztrátami. Pár EUR/USD otevírá na úrovni 1,0990 (-1 %, resp. -115 bodů), EUR/JPY pak na úrovni 134,22 (-1,6 %, resp. -200 bodů). Podle toho, jak obchodníci nastavují své stop-lossy (na úrovni 1,1060), můžeme očekávat podobný vývoj jako před týdnem, kdy se po otevření cena vrátila poměrně rychle na uzuavírací úrovně z pátku. (Zdroj: TRIM Broker)

20:48 Ministři financí zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, nemají v plánu svolat na pondělí mimořádnou schůzku k Řecku. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters v Bruselu. Podle něj není o čem jednat, protože ministři nevědí, jaký postoj řecká vláda po referendu zaujme. Řekové se v referendu podle prvních dílčích výsledků vyslovili proti dohodě s mezinárodními věřiteli, k nimž patří i ostatní země eurozóny.

19:48 První výsledky hlasování v referendu potvrzují, že Řekové dohodu s eurozónou odmítli. Po sečtení skoro 18,5 procenta hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo 60,4 procenta voličů. Vyplývá to z údajů řeckého ministerstva vnitra, podle kterého se hlasování zúčastnilo přes 56 procent oprávněných voličů.

19:12 Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě během dnešního večera setkat s šéfy tamních bank. Agentuře Reuters to řekl zástupce ministerstva. Vyjádřil se tak krátce poté, co průzkumy mezi voliči ukázaly, že Řekové v dnešním referendu pravděpodobně těsnou většinou odmítli návrh věřitelů na další finanční pomoc. Vládní vyjednávač pak řekl, že o zavedení paralelní měny se v Řecku nejedná.

18.36 Po zveřejnění předběžných výsledků letí raketově vzhůru cena bitcoinu. (Zdroj: Zero Hedge)

18:20 Podle prvních průzkumů od několika společností jsou výsledky řeckého referenda velmi těsné. Zatím to však vypadá na vítězství vládního hnutí, jelikož pro volbu "ne" pravděpodobně hlasovalo více lidí (odhady mluví o poměru 49 - 56 % "ne", 45 - 51 % "ano"). (Zdroj: BBC, Zero Hedge)

17:10 Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda, v němž občané Řecka hlasují o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize, spolu budou telefonicky hovořit francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Do jednání se mají zapojit i další evropští lídři, napsal dnes francouzský nedělní Le Journal du dimanche (JDD). Některá další média však uvádějí, že se jejich oficiální vyjádření k Řecku dá očekávat spíše až v pondělí, po sečtení všech odevzdaných hlasů.

15:59 Pokud se jakýmkoli způsobem podaří vyřešit řeckou krizi, ať už záchranou Řecka, nebo jeho odchodem se skupiny zemí platících eurem, může to zlepšit pohled Čechů na eurozónu. Vyplynulo to z vyjádření státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.

15:25 Varufakis si věří. V případě volby "ne" se podle něj vláda s věřiteli dohodne do 24 hodin. (Zdroj: CNBC)

14:50 CNBC přichází s dalšími možnými scénáři vývoje v Řecku. Podle tohoto grafu na výsledcích referenda až tak nezáleží. (Zdroj: CNBC)

14:17 Předseda Evropského parlamentu Martin Schultz se dnes v rozhovoru pro německé rádio Deutschalndfunk vyjádřil, že pokud v referendu projde varianta "ne", Řecko by mělo zavést novou měnu.

12.23 Cesta k řeckému referendu v jediném grafu. (Zdroj: Economist)

11.40 Podle průzkumů jsou síly v referendu vyrovnané. (Zdroj: Bloomberg)

11.24 Premiér Tsipras už svůj hlas do urny hodil. Při té příležitosti prohlásil, že Řekové, nikoli věřitelé by měli rozhodnout "s důstojností" o budoucnosti Řecka.(Zdroj: Telegraph)

11.20 Řecký ministr financí Varufakis odvolil. Novinářům sdělil, že demokracie je květina, která se musí pěstovat a že Řekové mají šanci vyjádřit svůj názor na poslední ultimatum euroskupiny. Zároveň podle něj Řekové mohou ukázat, že demokracie a euro mohou koexistovat. (Zdroj: Twitter)

11.07 "Ať bude výsledek jakýkoli, musíme po té těžké cestě vyrazit společně," vyzval řecký prezident Pavlopulos obyvatele k jednotě. (Zdroj: Twitter)

8:45 Polské ministerstvo financí je spolu s centrální bankou připraveno intervenovat na devizovém trhu v případě, že výsledek řeckého referenda povede k nadměrnému oslabení polského zlotého. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

8:13 V Řecku začalo v šest ráno referendum o podmínkách mezinárodních věřitelů pro poskytnutí další finanční pomoci této silně zadlužené zemi. Vláda premiéra Alexise Tsiprase lidem doporučila, aby návrh zahrnující tvrdá úsporná opatření odmítli, opozice naopak obyvatele vyzývá, aby jej přijali. Hlasovací místnosti se uzavřou v 18:00 SELČ, první oficiální odhady výsledků se podle agentury Reuters očekávají kolem 20:00 SELČ.

Sobota 4. července 2015

18.57 Bez nových peněz podle prezidenta Evropského parlamentu Martina Schultze nastane v Řecku absolutní chaos a veřejné služby se zhroutí. Řecko podle něj riskuje kolaps zdravotního systému, výpadky proudu, a dovozní blokádu, pokud Řekové v referendu odmítnou přijmout návrhy věřitelů.

18:47 Země, které jsou členy Evropské unie, ale nejsou v eurozóně, s napětím očekávají výsledek řeckého referenda. Mají obavy, že kdyby skutečně došlo na Grexit, tedy k odchodu Řecka z eurozóny, mohly by zůstat izolovány ve dvourychlostní Evropě. Sama eurozóna netrpělivě čeká nejen na výsledek nedělního referenda, ale i na to, co to bude znamenat pro budoucnost společné měny.

12.00 Řecký ministr financí Janis Varufakis obvinil mezinárodní věřitele z terorismu, kterého se podle něj dopouštějí tím, že mezi obyvateli Řecka zasévají strach. V rozhovoru pro sobotní vydání španělského deníku El Mundo trval ministr na tom, že řecké banky se otevřou v úterý, a to bez ohledu na výsledek nedělního referenda. Potvrdil také, že pokud v hlasování zvítězí zastánci reforem požadovaných věřiteli, odstoupí z funkce.

9.49 Početná řecká diaspora po celém světě nyní rozdává rady svým přátelům a příbuzným, jak hlasovat v nedělním referendu. Pro některé je toto téma tak vážné, že si kupují drahé letenky, aby se dostali domů a mohli odevzdat svůj vlastní hlas. Jedna letecká společnost dokonce přidala další lety. Ceny letenek pro krajany, kteří se chtějí vyjádřit k tomu, zda má Řecko přijmout podmínky zahraničních věřitelů výměnou za další peníze, či je odmítnout a případně odejít z eurozóny, tak v těchto dnech prudce vzrostly.

9.27 Den před zlomovým nedělním referendem o přijetí či odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů panuje v sobotu v Řecku napjaté očekávání. Kampaň 24 hodin před začátkem hlasování podle zákona utichla a zveřejňovat se nesmějí ani žádné předvolební průzkumy. Řecký tisk se ale na poslední chvíli snaží občany mobilizovat a upozorňuje, že lidi v neděli čeká nejdůležitější hlasování za posledních 40 let, které může zcela změnit budoucnost země.

6.16 Řecké banky popírají zprávu, kterou zveřejnil v pátek list Financial Times, podle které připravují kvůli obavám z finančního kolapsu pohotovostní plány počítající s tím, že by lidé přišli o část svých vkladů. Bankovní asociace označila zprávu za "zcela nepodloženou" a řecký ministr financí Janis Varufakis na svém účtu na Twitteru uvedl, že to je "zlomyslná spekulace", napsala agentura Reuters.

Pátek 3. července 2015

22.10 Evropská unie by se měla vyvarovat dramatických poselství v případě řeckého "ne" v nedělním referendu, které Aténám dveře k eurozóně ani k dalším jednáním neuzavře. V rozhovoru pro internetový deník Politico to v pátek prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

21.31 Řecká dluhová krize by mohla snížit zájem firem o vstup na akciové trhy, ačkoliv ještě v první polovině letošního roku byl zájem o vstup na burzy vysoký. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pátek řekl generální ředitel francouzské divize burzovní společnosti Euronext Anthony Attia.

19.23 Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se na vrcholu řecké dluhové krize těší u voličů rekordní oblibě. V průzkumu, který v pátek zveřejnila televizní stanice ARD, vyjádřilo spokojenost s prací tohoto politika 70 % dotázaných Němců. Podle komentátorů je důvodem pravděpodobně právě Schäubleho tvrdý postoj k Řecku.

19.17 Tisíce lidí se v pátek sešly v Aténách na demonstracích za přijetí i odmítnutí podmínek věřitelů v nedělním referendu. Řecká policie zasáhla slzným plynem proti skupině anarchistů, kteří se pokusili proniknout na náměstí Syntagma, kde se shromáždili odpůrci mezinárodní dohody.

18.39 Řecký nejvyšší správní soud zamítl odvolání proti referendu, v němž se má hlasovat o přijetí podmínek mezinárodních věřitelů. Hlasování, které soud označil za plně v souladu se zákony, se tedy může v neděli konat podle plánu.

16.51 Řecké banky mají hotovost jenom do pondělního rána, další vývoj bude záviset na postupu Evropské centrální banky (ECB). Řekla to v pátek šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová. Řecké banky jsou od pondělí zavřené, protože jim ECB odmítla zvýšit objem nouzového financování v rámci programu ELA. Likvidní rezerva, kterou mají řecké banky k dispozici, činí v současné době pouze miliardu eur.

16.08 Zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF) o potřebě restrukturalizace řeckého dluhu, která byla zveřejněna ve čtvrtek, ospravedlňuje tvrzení Atén, že dluh Řecka je dlouhodobě neudržitelný. Řekl to v pátek řecký premiér Alexis Tsipras, podle kterého tím Řecko dostalo další argument, aby požadovalo zahrnutí restrukturalizace do dohody s mezinárodními věřiteli. Podle Tsiprase bude dluh udržitelný pouze tehdy, když bude o 30 % snížen.

15.57 Evropský záchranný fond EFSF, který je největším věřitelem Řecka, si v pátek vyhradil právo žádat okamžité splacení řeckých dluhů. Fond tento požadavek zatím nevznesl, mohl by tak ale učinit v budoucnosti. Řecká vláda fondu dluží zhruba 130,9 miliardy eur.

15.15 Tsipras vyzval Řeky, aby v referendu vyjádřili jasné "ne" ultimátu věřitelů, požaduje zkrácení dluhu o 30 %. (Zdroj: Bloomberg)

15.04 Tvrzení řecké vlády o blízké dohodě s mezinárodními věřiteli jsou "naprosto falešná". Uvedl to v pátek šéf ministrů financí eurozóny, takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. Upozornil přitom, že budoucnost Řecka bude mimořádně obtížná bez ohledu na výsledek nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci.

14.12 Odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů pro finanční pomoc Řecku v nedělním referendu by dramaticky zhoršilo pozici Atén v jednáních o řešení řecké dluhové krize. Uvedl to v pátek předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Upozornil rovněž, že v současné době věřitelé žádná jednání s Řeckem nevedou.

13.46 Evropská centrální banka (ECB) by mohla uvolnit financování pro řecké banky, pokud se Řekové v nedělním referendu vysloví pro přijetí dalších úsporných opatření výměnou za finanční pomoc. Naznačil to v pátek podle agentury Reuters viceprezident ECB Vítor Constâncio.

13.34 Řecký turistický průmysl začíná mít potíže kvůli nadcházejícímu referendu o finanční pomoci a souvisejícímu omezení kapitálových toků, které znemožňuje převod peněz do zahraničí. Asociace řeckých turistických kanceláří (SETE) odhadla, že v posledních dnech klesl počet dovolenkových rezervací až o 40 %. Deník Kathimerini napsal, že provozovatelé restaurací a hotelů zejména na ostrovech navíc začínají mít problémy se zásobováním, protože nejsou schopni platit zahraničním dodavatelům.

8.43 Nejnovější průzkum veřejného mínění v Řecku ukazuje, že nedělní referendum o podmínkách, které mezinárodní věřitelé spojují s poskytnutím další finanční pomoci zadlužené zemi, bude zřejmě vyrovnaný. Pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Skoro 12 % oslovených zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO.

7.00 Reakce trhů na výsledek řeckého referenda ukáže sílu trendů na úrokovém, euro-dolarovém a euro-korunovém trhu. Řecké ANO může spustit trend růstu úrokových sazeb na dlouhém konci, ale mnohem silnějším signálem by byl růst sazeb v případě řeckého NE. Na kurz EUR/USD působí řada protichůdných vlivů. Prolomí-li pár půlroční pásmo 1,05-1,15, existuje dobrá šance na začátek nového trendu. Nepřinese-li řecké NE výraznější oslabení koruny, hodně klesnou naděje, že exportéři budou moci ještě někdy prodat eura za výrazně lepší než současný kurz.

Čtvrtek 2. července 2015

22.15 Tisíce lidí se dnes v Paříži sešly na demonstraci, která vyzývala Řeky, aby v nedělním referendu odmítli přijmout podmínky pomoci mezinárodních věřitelů.

21.49 Řecké banky se podle tamní vlády otevřou, jakmile se zemi podaří dohodnout se s mezinárodními věřiteli. Premiér Alexis Tsipras přitom svým spoluobčanům ve čtvrtek řekl, že čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů. Problémy, kterým Řekové kvůli zavřeným bankám čelí, tak podle něj "nebudou trvat dlouho".

19.30 Řecko není schopné tisknout drachmy, protože v minulosti nechalo zničit všechny své tiskové desky. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury AFP řecký ministr financí Janis Varufakis. Taková otázka je podle něj v každém případě zbytečná, protože země si "ze všech sil" přeje zůstat v eurozóně.

17.36 Řecko bude v období od letošního října do roku 2018 potřebovat dalších 50 miliard eur, pokud jeho ekonomika poroste pomaleji, než se očekávalo a pokud země nezavede hospodářské reformy. Uvedl to ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond (MMF). Upozornil také, že v takovém případě budou nutné i rozsáhlé odpisy řeckého dluhu.

16.25 Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) hodlají o programu nouzového financování pro řecké banky znovu jednat v pondělí. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. O tom, zda současný strop úvěrů z nouzového programu ELA změnit, nebo nechat beze změn, budou činitelé ECB diskutovat den po klíčovém referendu o podmínkách mezinárodních věřitelů pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi.

15.25 Průzkum zveřejněný ve středu ukázal, že se 54 % Řeků řídí radou levicového premiéra Alexise Tsiprase a bude hlasovat proti přísným podmínkám, které požadují věřitelé výměnou za pomoc, v naději, že věřitelé přistoupí na kompromis. Detailní výsledky ankety od neděle do úterý však ukazují, že pondělní rozhodnutí o zavření bank odhodlání Řeků nahlodalo.

13.37 Řecké banky se otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu se zahraničními věřiteli. Ta by mohla být uzavřena okamžitě po nedělním referendu, řekl ve čtvrtek novinářům státní ministr a hlavní poradce premiéra Alexise Tsiprase Nikos Pappas. Podle dosavadního vládního výnosu se mají banky otevřít 6. července.

13.15 Úderem úterní půlnoci Řecko spadlo de selektivního defaultu, když Atény Mezinárodnímu měnovému fondu neuhradily splátku dluhu ve výši zhruba 1,5 miliardy eur. Další věřitelé Řecka nyní čekají, zda Atény nepromeškají i splátky dluhu v jejich držení.

11.37 Pokud Řekové v nedělním referendu řeknou "ne" přijetí podmínek mezinárodní pomoci, neposílí to jejich vyjednávací pozici a Řecko i Evropa se tím dostanou do "velmi obtížného" postavení. Uvedl to v projevu před výborem nizozemského parlamentu šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Jeho poznámka je zřejmě reakcí na výrok řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který ve středu prohlásil, že odmítnutí podmínek posílí vyjednávací pozici Řecka a pomůže k vyjednání lepších podmínek, napsala agentura Reuters.

10.44 Řecký ministr financí Janis Varufakis ve čtvrtek v rozhovoru pro televizi Bloomberg uvedl, že by si přál, aby banky otevřely v úterý, jsou toho prý schopné. Evropská centrální banka je podle něj schopná prodloužit program poskytování nouzové likvidity (ELA) nehledě na výsledek referenda, je to její rozhodnutí. Referendum podle Varufakise vláda svolala, protože ji už unavovalo protahování nikam nesměřujících rozhovorů a předstírání, že někam vedou. Proto oslovila lid, aby ji podpořil. Současná dohoda, která leží na stole, má podle něj pouze cenu papíru, na kterém je napsaná. Varufakis zároveň dodal, že pokud si Řekové v referendu zvolí "ano", rezignuje na post ministra financí.

10.06 Pokud řečtí voliči v nedělním referendu přijmou podmínky pomoci mezinárodních věřitelů, je možné, že vláda podá demisi. Prohlásil to ve čtvrtek podle agentury AFP řecký ministr financí Janis Varufakis.

9.00 Podle úterního průzkumu provedeného GPO mezi tisícem Řeků stále více lidí tíhne k tomu, že v referendu bude pro přijetí požadavků věřitelů. Server euro2day.gr z průzkumu, provedeného v úterý 30. června, cituje, že "47 % lidí je spíše pro přijetí, zatímco spíše proti je 43 % oslovených".

Středa 1. července 2015

23.20 Šéfka MMF Christine Lagardeová doufá, že chystané nedělní referendum vnese do situace kolem Řecka více světla a jistoty. Nyní je totiž podle ní stav jednání dost nejasný. Než dojde k případné nabídce odpuštění části dluhů, měly by podle ní Atény nastoupit reformní kurz.

23.05 13 nejbohatších Evropanů by svým jměním pokrylo veškeré řecké dluhy. Mají k dispozici 378 miliard USD, takže by mohli odkoupit řecké dluhy a něco málo by jim zbylo. Řeckou splátku, kterou v červnu neobdržel MMF, by většina z nich mohla zaplatit v hotovosti.

13 nejbohatších Evropanů by svým jměním pokrylo veškeré řecké dluhy. Mají k dispozici 378 miliard USD, takže by mohli...

Posted by investicniweb.cz on 1. červenec 2015

22.15 Evropská centrální banka ve středu ponechala program nouzového financování pro řecké banky na současné úrovni. Uvedl to mluvčí banky, kterého citovala agentura Reuters. Strop úvěrů z nouzového programu ELA nyní podle zdrojů Reuters činí zhruba 89 miliard eur.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

20.19 Před nedělním řeckým referendem o přijetí podmínek mezinárodních věřitelů se žádná další jednání s Aténami konat nebudou. Po středeční mimořádné telekonferenci ministrů financí zemí eurozóny to uvedl jejich šéf, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem.

20.12 Řecký nejvyšší správní soud v pátek rozhodne o tom, zda referendum o finanční dohodě s mezinárodními věřiteli, vyhlášené na neděli, neporušuje ústavu. Stížnost proti hlasování, které prosadil v parlamentu řecký premiér Alexis Tsipras, podali dva místní občané. Informovala o tom ve středu řecká média.

18.14 Řecká vládní koalice se ocitla v ohrožení kvůli plánům na hluboké škrty ve výdajích na obranu. S nimi nesouhlasí ministr obrany a šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos.

17.17 Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis se ve středu postavil proti možnosti využít neuhrazenou řeckou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu k požadavkům na okamžité splacení řeckých dluhů.

17.15 Scénáře politického vývoje v Řecku jsou celkem jasné. Třeba ale přijde nějaké překvapení.

Pět možných měnových cest pro Řecko
Politici jsou vynalézaví a možná přijdou na něco dalšího, Stephen Fidler z listu The Wall Street Journal ale nastiňuje pět možných vyústění současné řecké krize z pohledu toho, čím se vlastně bude v Řecku platit. Zlato a směnný obchod proto nyní také ponechme stranou a pojďme se na tyto možnosti podívat.

16.48 Řecký premiér Tsipras vyzval Řecko k tomu, aby v referendu odmítlo návrhy věřitelů. "Ne" je podle něj nezbytným krokem k tomu, aby Řecko získalo lepší dohodu s věřiteli a více času na její vyjednání. Zároveň Tsipras zdůraznil, že nedělní referendum nijak nerozhodne o tom, jestli Řecko zůstane v eurozóně, nebo ji opustí. (Zdroj: Bloomberg)

15.55 Většina Řeků by v plánovaném nedělním referendu o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, hlasovala záporně. Po uzavření řeckých bank na počátku týdne se ale podíl stoupenců konfrontačního postoje výrazně snížil.

15.35 Referendum o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, nebude odpovídat evropským standardům, pokud se uskuteční v neděli. Podle agentury AP to řekl generální tajemník Rady Evropy (RE) Thorbjorn Jagland.

13.17 Merkelová: Nemá cenu o čemkoli jednat, dokud v Řecku neproběhne referendum. (Zdroj: Bloomberg)

12.44 Podle zástupce řecké vlády se na plánu nedělního referenda nic nemění. (Zdroj: Reuters)

12.42 Německý ministr financí Schäuble: Něco přijímat, něco odmítat, to už si Řecko nemůže dovolit. Záchranný program skončil.

11.27 Tisíce řeckých důchodců ve středu zaplavily banky, jejichž některé pobočky se otevřely výhradně pro ně. Penzisté si mohou vybrat 120 eur na týden, nejasné instrukce bank ale mezi nimi vyvolaly chaos. Řecké banky jsou jinak od pondělí zavřené z rozhodnutí vlády, která zavedla omezení kapitálových toků, omezila výběry z bankomatů a zakázala převod peněz do zahraničí.

11.03 Podle Petera Spiegela z Financial Times je řecký premiér Alexis Tsipras ochoten přijmout poslední návrh mezinárodních věřitelů, pouze k němu má pár drobných výhrad. Spiegel se odvolává na dopis, který Tsipras odeslal věřitelům pozdě v noci a k jehož obsahu získal list Financial Times přístup.

10.40 Řecká dluhová krize vstupuje do poslední fáze. Ať už dojde ke grexitu, nebo se Řekové s mezinárodními věřiteli dohodnou na pokračování politiky úspor a škrtů výměnou za další finanční pomoc, neprostupnější opar nejistoty se již v aténských ulicích vznášet nemůže. Co se v posledních dnech v Řecku událo a jaké jsou možnosti dalšího vývoje podle šéfredaktora investičního blogu Pragmatic Capitalism Cullena Roche?

10.01 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Řecku v červnu klesl na 46,9 bodu z 48 bodů v květnu. Produkce zaznamenala nejprudší propad za poslední dva roky a ke kontrakci sektoru přispěl také pokles zakázek ze zahraničí. Snižovala se i zaměstnanost, avšak mnohem pomalejším tempem než celková produkce a nové zakázky v sektoru. Index se nyní pod klíčovou padesátibodovou hranicí dělící kontrakci od expanze nachází už desátý měsíc v řadě. (Zdroj: Bloomberg)

03.54 Někdo má raději sloupečky.

02.50 Kdyby na něj snad mělo dojít, takhle vypadá řecký splátkový kalendář na více než 40 let. Dohromady 275 miliard eur.

01.00 Ekonomové věří, že dopady řecké krize na další země a na celou Evropu budou omezené.

Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg 30. června (i Bloomberg se někdy při psaní data "sekne") ve významné většině př...

Posted by investicniweb.cz on 30. červen 2015

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

00.00 Záchranný program pro Řecko právě skončil. On vlastně skončil už o hodinu dříve, důležitý byl aténský čas. Země v úterý upozornila, že splatnou část dluhu ve výši 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) v řádném termínu neuhradí a fond požádala o odklad splátky. Šéfka MMF Christine Lagardeová již dříve avizovala, že fond termín splátky neprodlouží. Řecko se tak ocitlo v platební neschopnosti. Další osud těžce zadlužené země je zatím nejistý, v rukou ho drží mezinárodní věřitelé Řecka.

Úterý 30. června 2015

22.49 Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecko hlouběji do spekulativního pásma na stupeň CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení. Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda o návrzích věřitelů. Přerušení jednání podle prohlášení agentury výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky.

21.18 Řecko požádalo Mezinárodní měnový fond o více času na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur Státní televizi to podle agentury Reuters řekl řecký vicepremiér Jannis Dragasakis. Na uhrazení splátky mají Atény čas do úterní půlnoci. Ministr financí Janis Varufakis již dříve potvrdil, že země v úterý splátku dluhu nezaplatí.

21.03 Ministři financí zemí eurozóny budou o řecké krizi jednat prostřednictvím telekonference i ve středu. Oznámil to v úterý večer předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Atény podle něj předloží podrobnosti ke svému návrhu na nový program pomoci. Dijsselbloem nicméně upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Při úterní telekonferenci se ministři seznámili s první variantou řeckého návrhu.

20.44 Ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř předních řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost. Důvodem je omezení činnosti bank řeckou vládou a názor agentury, že bez další podpory ze strany Evropské unie je pro Řecko do šesti měsíců nevyhnutelný bankrot. Doposud měly National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní, uvedl The Wall Street Journal.

19.50 Řešení pro zadlužené Řecko nehledají jen nervózní politici u jednacího stolu. Tisíce drobných dárců poslalo peníze na internetovou sbírku, která se uskutečňuje na internetové platformě zaměřené na projekty hromadného financování Indiegogo. Okolo 20. hodiny SELČ na ní bylo přes 260 tisíc eur. Cílová částka 1,6 miliardy eur je tedy v nedohlednu.

19.45 Tisíce lidí se v úterý sešly v centru Atén, aby projevily svou podporu pro přijetí podmínek dohody s mezinárodními věřiteli, o které se v neděli má hlasovat v referendu. Akce na náměstí Syntagma před budovou parlamentu následuje den po demonstraci odpůrců dohody a převážně stoupenců vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase.

19.40 Řecká finanční krize představuje pro Evropu "značnou starost", uvedl v úterý americký prezident Barack Obama. Neměla by však podle něj vyvolat přehnané reakce.

17.20 Trojice největších britských sázkových kanceláří věří, že zadlužení Řekové se v nedělním referendu vysloví pro přijetí dohody s mezinárodními věřiteli. Podle řeckého deníku Kathimerini se shodují na tom, že výsledek "ano" má 66% pravděpodobnost.

16.46 Ministři financí eurozóny budou o řecké krizi jednat v rámci telekonference dnes v 19.00 SELČ. Oznámil to podle agentury Reuters předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. (Zdroj: ČTK)

15.43 Merkelová: Dnes už žádný nový vývoj v řecké otázce neočekávám. (Zdroj: Bloomberg)

15.32 Tsipras žádá o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). (Zdroj: Bloomberg)

14.39 Schäuble: I kdyby Řekové v referendu zvolili 'ne', nemusí to nutně znamenat Grexit. (Zdroj: Bloomberg)

13.22 Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) mohla Evropská centrální banka (ECB) považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

13.19 Německo odmítá Řecku poskytnout prodloužení záchranného programu. (Zdroj: Bloomberg)

13.17 Euklidis Tsakalotos, náměstek řeckého ministra zahraničí a jeden z hlavních řeckých vyjednavačů, v úterý prohlásil, že víkendové referendum není náhradou jednání s věřiteli, ale jejich doplněním. Pokud prý řecká strana dostane nabídku, již nebude možné odmítnout, pak konání referenda ještě přehodnotí. Zároveň dodal, že v následujících dnech doufá ve větší flexibilitu ze strany mezinárodních věřitelů. (Zdroj: Bloomberg)

13.15 Varufakis potvrdil, že Řecko splátku Mezinárodnímu měnovému fondu v úterý neuhradí. (Zdroj: Reuters)

11.38 Tsipras prý zvažuje poslední návrh věřitelů. (Zdroj: Reuters)

9.50 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker učinil na poslední chvíli nový návrh, jak odblokovat peníze ze záchranného programu pro Řecko, a umožnit tak, že se země vyhne platební neschopnosti. Juncker podle zdrojů agentury Reuters navrhl, že pokud premiér Alexis Tsipras zašle písemný souhlas s podmínkami, svolá Juncker ještě v úterý mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Podle zdrojů z řecké vlády ale Tsipras podmínky věřitelů dál odmítá.

9.05 Řecko ve středu obnoví provoz tisícovky bankovních poboček kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo financí. Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur na osobu. Pro ostatní účely by měly banky zůstat zavřené minimálně do pondělí, napsala agentura Reuters.

Pondělí 29. června 2015

22.35 Cílem co nejsilnějšího nesouhlasu s podmínkami mezinárodních věřitelů v nastávajícím nedělním referendu v Řecku je posílení vyjednávací pozice aténské vlády s věřiteli. Prohlásil to v pondělí v rozhovoru v řecké televizi ERT řecký premiér Alexis Tsipras. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám požadovaným věřiteli.

21.36 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma. Pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu, dosahuje v současnosti zhruba 50 %, uvedla agentura v dnešním sdělení.

21.26 Asi 17 000 lidí, převážně příznivců řecké vládnoucí levicové strany SYRIZA, demonstrovalo v pondělí v Aténách a v Soluni ve prospěch "ne" v nadcházejícím nedělním referendu - tedy proti úsporným reformám, kterými zahraniční věřitelé podmiňují další pomoc zadlužené zemi. Podle demonstrantů se věřitelé snaží Řecko vydírat.

20.58 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov "dobře rozumí" politice řeckého premiéra Alexise Tsiprase a doufá, že Brusel uchrání Řecko před "scénářem s neblahými následky". Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP uvedlo v pondělním prohlášení.

20.08 Řecká dluhová krize nepředstavuje pro ekonomiku Spojených států velké ani přímé ohrožení. Uvedl to v pondělí podle agentury AP mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Bílý dům zároveň apeluje na to, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Udržení Řecka v klubu států používajících euro je v zájmu všech zúčastněných stran, uvedl mluvčí.

19.56 Francouzský prezident François Hollande a jeho americký protějšek Barack Obama se v telefonickém rozhovoru shodli, že budou společně usilovat o obnovení jednání o řecké finanční krizi. Informoval o tom v pondělí podle agentur Reuters a AFP zdroj z Elysejského paláce. Britský ministr financí George Osborne v pondělí varoval před podceněním dopadů případného vystoupení Řecka z eurozóny.

19.51 Poslanec Evropského parlamentu za řeckou vládní stranu Manolis Glezos prohlásil, že pokud se většina obyvatel v nedělním referendu vysloví proti odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů navzdory přání vlády, pak by měl kabinet premiéra Alexise Tsiprase podat demisi. Dvaadevadesátiletý Glezos, který je považován za žijící legendu levicové politiky a ve straně představuje morální autoritu, zároveň zpochybnil, že by v případě odmítnutí spolupráce s věřiteli mělo Řecko opustit eurozónu.

19.35 Řečtí občané se mají v nedělním referendu vyslovit, zda přijímají návrh věřitelských institucí doprovázený nezbytnými hospodářskými škrty. Sled obou odpovědí začíná netradičně možností zaškrtnout "ne". Referendum navrhla vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase, která jednoznačně prosazuje odmítnutí návrhu.

18.57 Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 1,6 miliardy eur splatnou v úterý. Agentuře Reuters to v pondělí řekl nejmenovaný představitel řecké vlády. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc uvedla, že pokud Řecko peníze nezaplatí, bude to znamenat platební neschopnost země.

18.04 Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny se za uplynulý týden prudce zvýšila, zůstává však stále méně než poloviční. Vyplývá to z pondělního průzkumu agentury Reuters mezi obchodníky a ekonomy. Ten ukázal, že pravděpodobnost takzvaného Grexitu stoupla na 45 % ze 30 % před týdnem.

17.42 Čínský premiér Li Kche-čchiang v pondělí vyzval k udržení silně zadluženého Řecka v eurozóně. Slíbil rovněž, že Čína bude investovat do infrastruktury v Evropské unii. Podle čínského ministerstva zahraničí má eurozóna nástroje a prostředky k vyřešení řecké dluhové krize.

15.12 Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly doposud zamítnuty.

13.04 Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrz dialog a že je třeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.

11.52 Časová osa řecké krize z dílny Goldman Sachs. jasná a přehledná.

A pro zajímavost ještě složení týmu věřitelů Řecka:

Většinu řeckých dluhů drží zahraniční vlády.

Posted by investicniweb.cz on 28. červen 2015

11.50 Řekové v nedávném průzkumu UBS převážně uváděli, že by chtěli setrvání v eurozóně.

11.36 Paul Krugman by v řeckém referendu hlasoval proti přijetí návrhů věřitelů, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, odchod od eura by byl pro zemi lepší než setrvávání v programu, který již pět let Řecko podstupuje. A zadruhé, přijetí návrhů by Đe facto mělo znamenat konec Tsiprasovy vlády (jakkoli to kabinet tak vůbec nemusí vnímat). Ta totiž byla zvolena s tím, že Řecko dostane z režimu tvrdých úsporných opatření. "Grexit se začíná jevit jako snesitelnější varianta, než tomu bylo dosud. Run na banky probíhá již týdny, náklady (na opuštění eura) by tedy již nemusely být tak vysoké," píše Krugman pro New York Times.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

11.29 Víkendové překvapení očima analytika Ľuboše Mokráše z ČS: Řecko se s věřiteli stále ještě může dohodnout, alibisté ve vládě mohou hrát na demokratické city.

11.22 Kyperský ministr financí Haris Georgiadis v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že situace Řecka je sice odlišná od situace, v níž se ocitl před lety Kypr, ale lék na řecké problémy by mohl být stejný. Řekové potřebují strukturální reformy a fiskální konsolidaci a musejí se postavit čelem skutečným problémům své ekonomiky. Kapitálové kontroly bude muset země odstraňovat postupně, stejně jako Kypr, ale Georgiadis zdůraznil, že Kypru se to již zcela podařilo. (Zdroj: Bloomberg)

11.01 Řecko směřuje ke státnímu bankrotu a hlavním viníkem současné situace je řecký premiér Alexis Tsipras. Shodují se v tom pondělní komentáře německého tisku k řecké dluhové krizi. Ohlášené referendum o přijetí záchranného balíčku mezinárodních věřitelů podle médií už nebude mít na situaci žádný vliv.

10.55 Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to v pondělí vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z Evropské centrální banky (ECB) ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu o podmínkách záchranného programu řekli 'ne', byl by to pro zemi velký problém.

10.14 Britský premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že podle něj bude pro Řecko obtížné zůstat v eurozóně, pokud Řekové v referendu odmítnou návrhy mezinárodních věřitelů. "Řecké 'ne' by podle mě bylo sotva slučitelné se setrváním Řecka v eurozóně, protože by znamenalo, jak se obávám, obrovský problém. Ale to si musejí rozhodnout sami Řekové," řekl Cameron v rozhovoru pro radio BBC. (Zdroj: Reuters)

9.53 Thomas Jordan (Švýcarská centrální banka): Grexit by zpochybnil celý mechanismus měnové unie. (Zdroj: Bloomberg)

9.42 Během uplynulého, sluncem zalitého víkendu stovky turistů v úžasu hleděly na starodávné mramorové ruiny chrámu Parthenon a dalších památek. Mnozí z nich si přitom nebyli vědomi hrozby bankrotu, který může zruinovat moderní Řecko. Krize svírající zemi stále těsněji už se ale začíná týkat i turistů, napsal list The Wall Street Journal.

9.14 Řecká akciová burza zůstane zavřená, dokud budou trvat "bankovní prázdniny". (Zdroj: Bloomberg)

9.10 Nowotny (ECB): Promeškání termínu 30. června pro Řecko nemusí nutně znamenat bankrot, ale pokud Řekové zvolí "ne", nebude už moc konstruktivních cest. (Zdroj: Bloomberg)

9.03 Evropská komise dala v pondělí řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank a dalším krokům, které omezují pohyb kapitálu. Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, je to ale oprávněné, protože tím budou ochráněny ohrožené banky v zemi. Řekl to komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Řekové v minulých dnech s rostoucí pravděpodobností státního bankrotu a odchodu země z eurozóny masově vybírali vklady z bank.

3.00 Řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července, denní limit na výběr hotovosti z bankomatů byl stanoven na 60 eur. Píše se to v příslušném dekretu, který v pondělí vydala vláda premiéra Alexise Tsiprase.

Neděle 28. června 2015

23.35 Financial Times se s tím nemazaly a v neděli napsaly, že řecký premiér Alexis Tsipras svým překvapivým vyhlášením referenda mate voliče. V neděli, až referendum skončí, už totiž nemusí být o čem s věřiteli jednat. A důsledky pro Řecko mohou být fatální.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

22.30 Dva takřka jisté dopady případného odchodu Řecka z E(M)U: Ztráta kredibility ECB (Draghi slíbil, že eurozónu za každou cenu udrží pohromadě; odchod Řecka od eura, a tedy zřejmě i z EU - právníci mají jasno, politici ale umějí kouzlit -, by znamenal, že Draghi svou misi nesplnil) a velice nepravděpodobné zvyšování sazeb v USA již v září (v červnu Janet Yellenová uvedla, že Fed sice sleduje primárně USA, ale že při svém rozhodování nemůže být slepý k problémům jinde ve světě; ztráta důvěry v Evropu a její ekonomiku by nepochybně byla takovým nepřehlédnutelným problémem). Již zastavení dodávek likvidity řeckým bankám skrze program ELA velice pravděpodobně povede k růstu výnosů dluhopisů periferních ekonomik eurozóny, a tedy k nárůstu spreadů mezi těmito výnosy a výnosy bezpečných německých bondů. Pravděpodobnost nákazy do dalších zemí eurozóny není sice možná vysoká, ale ještě před týdnem byla považována za naprosto minimální.

21.07 Řecký premiér Alexis Tsipras by měl zrušit plány na referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize a měl by se pokusit vytvořit vládu národní jednoty. Prohlásil to v neděli hlavní opoziční vůdce Antonis Samaras. Před parlamentem v Aténách se mezitím sešlo několik stovek demonstrantů, kteří protestují proti úsporným opatřením. (Zdroj: ČTK)

19.25 Akciová burza v Aténách zůstane v pondělí zavřená, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z bankovních zdrojů. Ředitel řecké banky Piraeus pak po jednání rady pro finanční stabilitu uvedl, že se neotevřou ani banky. Dosud přitom řecká vláda slibovala, že se zavedením kapitálových kontrol nepočítá.

17.20 Moscovici (komisař EU pro hospodářství): Řecko stále může jednání s věřiteli obnovit. (Zdroj: ČTK)

15.20 Řecká vláda bude v noci na pondělí zvažovat možnost uzavření bank a zavedení kapitálových kontrol kvůli potřebě stabilizace řeckých finančních ústavů. V nedělním rozhovoru pro BBC to řekl řecký ministr financí Janis Varufakis. Řecké ministerstvo financí okamžitě poté vydalo prohlášení, v němž popřelo, že by ministr řekl, že řecká vláda dává přednost zavedení kontroly kapitálu, jak se v médiích spekulovalo. Takový krok by byl podle ministerstva v rozporu s konceptem měnové unie.

15.04 Evropská centrální banka (ECB) program nouzového financování (ELA) pro řecké banky ponechala na současné úrovni zhruba 89 miliard eur. Uvedla to banka v nedělním prohlášení. Britská BBC spekulovala, že by ECB mohla program zastavit, a Řecko tím přinutit k zavedení kapitálových kontrol. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za masivní odliv vkladů.

13.47 Evropská centrální banka (ECB) v neděli s největší pravděpodobností rozhodne o konci programu nouzového financování řeckých bank (ELA) a řecká centrální banka bude muset v reakci na to v pondělí vyhlásit nucené bankovní prázdniny, aby zabránila kolapsu řeckého bankovního systému. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s jednáním ECB to tvrdí britský zpravodajský server BBC. Řecké banky jsou na financích od ECB nyní závislé, jelikož Řekové v obavách z krachu země ve velkém vybírají své vklady z finančních ústavů.

13.42 Česku nehrozí přímý dopad řecké finanční krize, uvedl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Lubomír Lízal. Zátěžové testy ukázaly, že český finanční sektor je odolný, připomněl. Nepřímé dopady vývoje v Řecku jsou možné přes eurozónu, její autority ale situaci řeší, dodal. Lízal se tak vyjádřil v Basileji, kde zastupuje ČNB na výroční valné hromadě Banky pro mezinárodní platby.

13.26 Referendum, ve kterém budou příští týden Řekové rozhodovat o návrzích věřitelů na řešení dluhové krize, označil český premiér Bohuslav Sobotka za nesmyslné a alibistické. Řekové podle něj nebudou vlastně vědět, o čem mají hlasovat. Smysl by podle něj referendum mělo, kdyby se uskutečnilo dříve. Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, se podle něj začíná stávat realitou.

12.11 Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli bude neplatné, jelikož v úterý vyprší současný program. Prohlásila to v neděli šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls zase prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Atén z eurozóny v případě, že Řekové návrhy věřitelů v referendu odmítnou.

11.24 Co podle evropských představitelů čeká Řecko a jaké výroky v posledních dnech zazněly z obou stran stále vyšší barikády stojící mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli?

8.29 Řecký parlament podle očekávání schválil uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Má být 5. července, jak si přál řecký premiér Alexis Tsipras. Informovala o tom agentura Reuters. (Zdroj: ČTK)

Sobota 27. června 2015

21.45 Řecká vláda bude pokračovat v úzké spolupráci s Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, aby zajistila stabilitu domácích bank. Uvedl to vicepremiér Jannis Dragasakis po setkání se šéfem ECB Mariem Draghim.

21.13 Řecko zůstává v eurozóně, uvedl na Twitteru místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Vyjádřil se tak po neúspěšném ukončení jednání ministrů financí eurozóny o pomoci pro Řecko. Pro euroskupinu podle něj bude nyní důležité zajistit finanční stabilitu a dále posílit eurozónu.

19.56 Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra Alexise Tsiprase o referendu na toto téma, ukázal, že 57 % lidí je pro dohodu. Naopak ukončení jednání s věřiteli si přálo 29 % dotazovaných.

18.29 Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po sobotní schůzce ministrů financí zemí eurozóny to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ministři dál jednat, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí stabilitu eurozóny na vysoké úrovni.

16.06 Zda Řecko v úterý uhradí splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu, bude záviset na tom, zda věřitelé budou ochotni vrátit Řecku 1,9 miliardy eur ze zisku z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters řecký ministr financí Janis Varufakis před zasedáním ministrů financí eurozóny, tzv. euroskupiny. Varufakis chce také požádat věřitele o prodloužení záchranného programu o několik týdnů kvůli plánovanému referendu, které se má uskutečnit 5. července.

14.54 Rozhodnutí řecké vlády uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů je velmi smutné, řekl při příchodu na sobotní jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Podle jeho názoru tento krok zavřel dveře, které byly dosud otevřené k jednáním, a euroskupina se musí nyní poradit o následcích. Podobně se vyjadřovali i další ministři. Zástupce Řecka Janis Varufakis s novináři hovořit nechtěl. Podle německého ministra Wolfganga Schäubleho Řekové jednostranně ukončili rozhovory a není o čem jednat.

10.31 Německý vicekancléř Sigmar Gabriel je s výhradami otevřený ohlášenému řeckému referendu o návrzích mezinárodních věřitelů. Podle šéfa německých sociálních demokratů (SPD) a ministra hospodářství by referendum nemělo být odmítnuto, ale jeho otázky musejí jasně odkazovat na skutečnou nabídku věřitelů včetně podmíněnosti mezinárodní pomoci reformami.

8.29 V Bruselu se v sobotu opět sejdou ministři financí zemí sdílejících euro, aby se tento týden již poněkolikáté zabývali řeckou finanční krizí. Řecký premiér Alexis Tsipras v noci na sobotu oznámil, že se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení krize.

00.56 Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Oznámil rovněž, že Atény vzhledem k referendu požádají o několikadenní prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet 30. června. Státní ministr Nikos Pappas vyjádřil přesvědčení, že Řekové v referendu dohodu navrhovanou věřiteli odmítnou.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

Pátek 26. června 2015

17.49 Řecký ministr práce Panos Skurletis v pátek vyjádřil hluboké pochybnosti o možnosti dohody s mezinárodními věřiteli. Pokud k ní nedojde, hrozí prý předčasné parlamentní volby. Ministr se tak vyjádřil pro televizní stanici Mega, kde zároveň obvinil věřitele, že vždy o trochu zvýší svoje požadavky, když už je naděje na dohodu.

15.30 Juncker: Existuje "reálná" možnost, že bude dohoda s Řeckem uzavřena v sobotu. (Zdroj: Bloomberg)

15.27 Řecká vláda předložila návrh dohody, která opět nesplňuje požadavky věřitelů. Řecko navrhuje 0,93% růst příjmů státu z DPH, věřitelé požadují 1% růst. Vláda chce mít sníženou 13% sazbu DPH na hotely, věřitelé požadují 23 %. Řecko navrhuje snížit vojenské výdaje v rozpočtu na rok 2016 jen o 200 milionů eur, věřitelé chtějí dvakrát tolik. Řecko navrhuje zavést jednorázovou 12% korporátní daň na zisky nad 500 tisíc eur, aby splnilo fiskální cíl pro rok 2015. Příjmy státu chce zvýšit zavedením 30% daně na hazard a prodejem licencí na 4G a 5G sítě.

15.00 Řecký premiér Tsipras dle svých slov nehodlá akceptovat vydírání, řecká vláda odmítá ultimátum věřitelů. (Zdroj: Bloomberg)

14.18 Zadlužení řeckého státu sice nedosáhne úrovně, kterou mu stanovili věřitelé v roce 2012, protože Řecko nezavedlo reformy, na nichž se tehdy s věřiteli dohodlo, avšak ani nejhorší ze scénářů sestavených v rámci Analýzy udržitelnosti dluhu nepředpokládá, že by země musela nějaké své závazky odepsat. (Zdroj: Reuters)

13.15 Věřitelé Řecku nabízejí prodloužení záchranného programu o pět měsíců, měli by mu poskytnout 15,5 miliardy eur. (Zdroj: AFP)

13.01 Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande na páteční schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem hovořili o prodloužení řeckého záchranného programu a poskytnutí finančních prostředků. S odvoláním na francouzský zdroj o tom informovala agentura Reuters. Politici se sešli v předvečer dalšího setkání ministrů financí eurozóny věnovanému řecké krizi. Toto setkání bude podle Merkelové i Hollandea rozhodující.

12.16 Vklady v řeckých bankách klesly v květnu na 135,7 miliardy eur, a dostaly se tak na nejnižší úroveň za skoro 11 let.** Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). Vkladatelé si v květnu vybrali skoro 3,7 miliardy eur.

11.32 Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, řekl agentuře Reuters zdroj z řecké vlády. Všichni tři politici jsou teď v Bruselu na pravidelném summitu hlav států a vlád zemí Evropské unie. (Zdroj: ČTK)

10.28 Trichet: Řecko nemá právo vydírat své partnery. (Zdroj: Bloomberg)

10.21 Dijsselbloem: K dohodě je třeba skutečně silný reformní balíček, v sobotu večer bude "opravdu po všem". (Zdroj: Bloomberg)

9.49 Merkelová: Víkendové rozhovory o Řecku budou rozhodující. (Zdroj: Bloomberg)

9.42 Varufakis: Řecko stále čelí požadavkům, které nemůže akceptovat. Máme však morální povinnost dohodu uzavřít. (Zdroj: Bloomberg)

9.29 Odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, bude nevyhnutelný, pokud se Aténám a jejich mezinárodním věřitelům nepodaří v příštích pěti dnech najít řešení. Prohlásil to dnes eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost, Němec Günther Oettinger.

Čtvrtek 25. června 2015

17.40 Čím více se jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli ocitají ve slepé uličce a čím je zřejmější, že evropští partneři neuhnou ani o píď ze svých tvrdých postojů, jsou všechny důvody pro to, aby vznikl dojem, že v rámci Evropské unie funguje skupina politiků, která přímo usiluje o Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny. Píše o tom komentátor řeckého týdeníku To Vima Antonis Karakúsis, podle kterého je nejvýznamnějším představitelem této skupiny německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

16.39 Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo ve čtvrtek v Bruselu také bez dohody a další jednání s ministry financí zemí sdílejících euro jsou plánována na sobotu dopoledne. Podle zahraničních agentur to v Bruselu uvádějí diplomaté. Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl, že dveře jsou stále otevřené pro to, aby Řecko přijalo návrhy svých věřitelů, uvedla agentura Reuters. Ministr dodal, že schůzka ministrů financí tak prozatím skončila.

16.18 Euroskupina po krátkém přerušení opět zasedla k jednacímu stolu. (Zdroj: Bloomberg)

15.45 Jednání euroskupiny bylo přerušeno, důvod není znám. (Zdroj: Bloomberg)

14.15 Guindos: Řecko odmítlo návrhy věřitelů, situace začíná být komplikovaná. (Zdroj: Bloomberg)

14.14 Kažimír k Řecku: Dovolte mi, abych přestal být optimistický. Avšak rád bych se mýlil.

13.34 Pierre Moscovici: Řešení řecké situace už je na dosah. Chceme mít silné Řecko v eurozóně. (Zdroj: Bloomberg)

13.33 Dijsselbloem: Pokrok v jednáních s Řeckem je nedostatečný, dohoda stále není. Nouzové scénáře jsme neřešili. (Zdroj: Bloomberg)

13.32 Schäuble: Řecko se pohnulo spíš o krok zpět než kupředu. (Zdroj: Bloomberg)

13.09 Pravděpodobnost vystoupení Řecka z eurozóny je podle prezidenta Miloše Zemana vyšší než padesátiprocentní. Prezident uvedl, že západní banky se už na tuto možnost připravily a stáhly svá aktiva z řeckých bank. Odchodem Řecka z eurozóny by ubyl argument domácím odpůrcům eura, kteří tvrdí, že by Česko po přijetí eura muselo poskytovat nenávratnou pomoc krachujícím ekonomikám v eurozóně. Prezident to řekl na čtvrtečním setkání se zaměstnanci společnosti Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku.

12.43 Řecko se s mezinárodními věřiteli před setkáním euroskupiny na ničem nedohodlo. (Zdroj: Bloomberg)

11.43 Řecku údajně v 11.00 SELČ vypršelo ultimátum, které dostalo od zástupců věřitelských institucí na to, aby přišlo s novým návrhem řešení dluhové krize. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitelé eurozóny. Věřitelé měli následně v plánu představit svůj vlastní návrh.

11.08 Řecká centrální banka uvedla, že obdržela od Evropské centrální banky požadovaný objem likvidity v rámci programu nouzového financování (ELA). (Zdroj: Bloomberg)

10.51 Řecký premiér Tsipras musí podle Financial Times předložit kompromisní plán dohody do 11 hodin dopoledne. (Zdroj: Financial Times)

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

9.24 Za "vydírání" označil ve čtvrtek vysoký představitel řecké vládní levicové strany SYRIZA nové návrhy mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Jednání mezi Aténami a věřiteli o podmínkách dalších peněz pro Řecko budou po bezvýsledných středečních diskuzích ve čtvrtek pokračovat. Nejnovější vyjádření z Řecka podle agentury Reuters poukazuje na to, že hluboké rozpory mezi oběma stranami nemizí.

Středa 24. června 2015

21.52 Ministři financí eurozóny ani na své středeční večerní schůzce nevyřešili řeckou finanční krizi a v rokování budou pokračovat ve čtvrtek. Řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který hovořil se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF), čekají v noci další setkání s představiteli této věřitelské trojky. Ta odmítá část řeckých reformních návrhů z počátku týdne, protože by podle ní vedly k další recesi řecké ekonomiky. Atény mají prý hlavně snižovat výdaje, ale řecká vláda se podle svých návrhů chce snažit rozpočet zlepšit především vyšším zdaněním a efektivnějším výběrem daní.

19.59 Mezi postoji řecké vlády a trojice věřitelských institucí byly rozdíly i těsně před středeční večerní schůzkou ministrů financí zemí platících eurem. Intenzivní jednání přinesla určitý pokrok, ale zatím stále není vyřešeno vše, řekl novinářům při příchodu na jednání euroskupiny místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis. Řecký ministr Janis Varufakis s novináři nehovořil.

17.06 Návrhy na řešení dluhové krize, které věřitelům předložila řecká vláda, vyplývají více z ideologických pohledů vládnoucí levice než z ekonomických potřeb země. Myslí si to analytici, které oslovila agentura AFP. Atény podle nich daly přednost zvýšení daní, místo aby se snažily snížit státní výdaje.

16.02 Úvěrové známky balkánských zemí by se mohly zhoršit, pokud by se do jejich bankovních systémů přenesly problémy Řecka. Upozornila na to ve středu mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Poukázala přitom na to, že řecké bankovní domy jsou v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku, Makedoni a v Albánii "systémově významnými" bankami.

11.56 Tsipras: Mezinárodní věřitelé naše nové návrhy nepřijali, jejich postoj k Řecku je "zvláštní". (Zdroj: Bloomberg)

10.33 ECB ve středu program nouzového financování řeckých bank ve středu už nenavýšila, odliv depozit se prý stabilizoval. (Zdroj: Bloomberg)

10.24 Řecká vláda čelící bankrotu země a vystoupení z eurozóny, které by určitě následovalo, nabídla věřitelům z obavy před reakcí občanů zvýšení daní a omezení výdajů. Není to sice moc, ale dost na to, aby vůdci eurozóny z pondělního mimořádného summitu svolaného v pesimistické náladě odešli lépe naladěni. Naděje, že se do konce týdne podaří dohodnout se na záchranném programu, trvá. Věřitelé, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise, přepočítávají řecký návrh. Vypadá to, že prozatím vítězí vůle chránit euro, ale neznamená to, že tím je záležitost vyřešena, napsal ke krizi kolem Řecka britský The Guardian.

10.15 Případnou dohodu Atén s mezinárodními věřiteli musí řečtí zákonodárci schválit před vypršením záchranného programu pro zadlužené Řecko na konci měsíce. Prohlásil to ve středu řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Novými řeckými reformními návrhy se budou ve středu večer opět zabývat ministři financí zemí používajících euro. V balíku návrhů, který má Řecku otevřít cestu k dalším penězům, zbývá podle Statchakise vyřešit "dvě nebo tři" otázky. Část řecké vládní koalice zároveň upozornila, že bez zmínky o odpisu dluhů žádný text nepodpoří.

9.00 CNN a Česká spořitelna o nedostatcích v řeckém návrhu opatření, který má pomoci dohodě s věřiteli:

  • Příliš velký důraz na zvyšování daní a příspěvků do penzijního systému, na druhé straně nedostatek úsporných opatření a snahy o větší flexibilitu ekonomiky.
  • Řecká ekonomika neporoste dost rychle a ani přebytky rozpočtu nebudou dostatečné na to, aby země byla schopna zvládat svůj obrovský dluh. A to ani při současných nízkých sazbách na trzích a relativně vstřícných splátkových kalendářích mezinárodních institucí.
  • 7,2 miliardy eur (poslední tranše stávajícího záchranného programu) bude stačit na splátky institucím do konce srpna. V září a říjnu budou ale Atény potřebovat další dvě miliardy eur. Podle odhadů UBS bude země potřebovat do konce roku zhruba 15 miliard eur dalších půjček.

Úterý 23. června 2015

21.43 Řecký premiér Alexis Tsipras se ve středu sejde s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou. Oznámil to v úterý Tsiprasův úřad. Setkání se podle něj má odehrát kolem poledne, tedy ještě před večerním zasedáním ministrů financí zemí eurozóny, na němž se má jednat o postupu jednání s Řeckem.

12.56 Zástupci Řecka se zoufale snaží na poslední chvíli vyjednat dohodu s mezinárodními věřiteli, aby se vyhnuli platební neschopnosti země. Pokud se to nepodaří, neutrpí tím pouze řečtí daňoví poplatníci, ale především ti evropští. Jaká lekce plyne z toho, když odkládáte nevyhnutelné?

12.16 Řecko musí do 30. června splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) více než 1,5 miliardy eur. Jen pár dní chybějících do konce měsíce ale může znamenat, že země - ani přes pravděpodobnou dohodu s mezinárodními věřiteli v tomto týdnu - nebude mít dostatečně rychle možnost dosáhnout na zbývajících 7,2 miliardy eur z nynějšího záchranného programu. Vydání těchto peněz totiž musí schválit parlamenty v některých zemích eurozóny. Jak ale připomněl analytik Zsolt Darvas z bruselského střediska Breugel, k odvrácení okamžitého nebezpečí mohou sloužit i jiné prostředky.

11.27 Řečtí zákonodárci v úterý rozhořčeně reagovali na ústupky Atén v jednáních s mezinárodními věřiteli. Místopředseda řeckého parlamentu a činitel vládní levicové strany SYRIZA Alexis Mitropulos upozornil, že se schvalováním návrhů by mohly být problémy.

9.16 ECB opět navýšila strop nouzového financování řeckých bank. (Zdroj: Bloomberg)

Pondělí 22. června 2015

23.45 Návrhy, které řecká strana předložila svým evropským partnerům v noci na pondělí, jdou správným směrem. Po večerním jednání prezidentů a premiérů 19 zemí platících eurem to novinářům řekli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropské rady Donald Tusk. Juncker poté dodal, že podle něj bude dohoda uzavřena tento týden. Ministři financí eurozóny se sejdou opět ve středu večer.

20.49 Řecká vláda ve svém nejnovějším návrhu mezinárodním věřitelům ve snaze dosáhnout úvěrové dohody navrhuje přesunout většinu položek do základní sazby daně z přidané hodnoty ve výši 23 % a zároveň postupně zvýšit hranici věku pro odchod do důchodu až na 67 let. Informoval o tom na svém serveru řecký list Ethnos.

20.18 Více než polovina investorů se podle průzkumu banky Barclays domnívá, že případný odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, světové finanční trhy příliš neovlivní. Země je malá a zavedla se ochranná opatření, která by měla omezit šíření výkyvů, informovala dnes o názorech respondentů agentura Reuters. Analytici banky UBS ve své zprávě z minulého týdne míní, že chaotický odchod Řecka by zasáhl měny rozvíjejících se tržních ekonomik; největší dopad by prý měl ve střední a východní Evropě.

18.51 Nové návrhy, které Atény v minulých hodinách předložily ve snaze najít cestu z dluhové krize, jsou podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska prvními skutečnými, tedy vážně míněnými návrhy za několik týdnů. Tusk to řekl novinářům před začátkem mimořádného večerního summitu zemí eurozóny, který právě on do Bruselu svolal.

18.40 Jako o "protahujícím se thrilleru" píší řecká média o jednání kolem nejnovějšího návrhu reforem a ekonomických opatření řecké vlády pro mezinárodní věřitele. Po pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem, a večerním summitu eurozóny se má v průběhu týdne konat další jednání euroskupiny, na kterém už by konečně mělo být rozhodnuto, zda se obě strany dohodnou, uvedl na svém serveru řecký deník Ta Nea.

15.10 Dijsselbloem: Na dohodě s Řeckem pracujeme, během tohoto týdne bychom mohli dosáhnout konsensu. (Zdroj: Bloomberg)

15.09 Jednání euroskupiny v pondělí skončilo bez finálního výsledku. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem však prohlásil, že řecké návrhy jsou vítaným krokem správným směrem, jsou široké a srozumitelné a že během tohoto týdne by mohlo k dohodě dojít. (Zdroj: Bloomberg)

13.25 Ministři financí eurozóny, kteří se sešli na setkání euroskupiny, krotí optimismus trhů. Dohoda s Řeckem podle nich v pondělí určitě uzavřena nebude.

12.53 Schäuble: Neobdrželi jsme od Řeků žádné zásadní návrhy. Stav (jednání) je stejný jako minulý čtvrtek. EUR/USD dnes zatím mírných -0,24 %, intradenně ale spadl z 1,141 na 1,131.

12.25 Trichet: Řecko potřebuje opravdu dobrý plán, aby se udrželo v eurozóně.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

11.40 Řekové v novém návrhu nabízejí, že stanoví hlavní sazbu DPH na 23 %, na energie a základní potraviny sníženou na 13 % a léky a knihy by měly podléhat sazbě 6 %. Podle evropského představitele, který si nepřál být jmenován, chtějí Řekové také ušetřit až 1 % HDP na penzích. Nyní bude potřeba podle tohoto zdroje několik dní na prodiskutování a vyjasnění návrhu.

11.21 Juncker: Nevím, zda dnes dosáhneme dohody s Řeckem, v takové fázi dle mého názoru ještě nejsme. (Zdroj: Bloomberg)

10.36 Sobotka: Bankrot Řecka by nepřímo uškodil i české ekonomice. Země eurozóny by si podle něj měly pomáhat.

10.11 Evropská centrální banka navýší strop programu poskytování nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám. (Zdroj: Bloomberg)

9.26 Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů. Řecko v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům a nyní jedná s mezinárodními věřiteli, aby zabránilo bankrotu.

8.35 Několik titulků světových agentur, z nichž je cítit nejen naděje ohledně pondělních jednání:

  • Německý ministr obrany: Jednání s Řeckem musejí pokračovat v klidu, ale rychle
  • Moscovici: Jsem přesvědčen, že v pondělí večer najdeme řešení
  • Řecký ministr práce: Naše návrhy jsou v souladu s předvolebními prohlášeními
  • Francouzský ministr financí: Dohoda musí být úplná a trvalá
  • Vůdce evropských konzervativců: Grexitu se lze vyhnout, nový návrh je opravdu nový
  • Spiegel: Němečtí politici chtějí ukončit program ELA pro řecké banky
  • Euro s případným odchodem Řecka z měnové unie neskončí

3.55 Nově předložený návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize, je "dobrým základem pro pokrok" při pondělních jednáních zástupců eurozóny. Na komunitní síti Twitter to uvedl Martin Selmayr, šéf kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Neděle 21. června 2015

15.00 Řecký premiér Alexis Tsipras představil během nedělního telefonátu s lídry EU, Francie a Německa návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké krize. Oznámil to úřad řeckého předsedy vlády.

10.52 Řecko nejspíše bude muset v červenci krátit platy státních zaměstnanců a důchody, a to i v případě, že se do té doby dohodne s věřiteli a získá zbývající peníze z balíku mezinárodní finanční pomoci. S odkazem na interní propočty věřitelských institucí to v neděli napsal německý nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Podle něj bude koncem června v řecké státní pokladně chybět 2-3,6 miliardy eur a případná výplata dalších peněz od věřitelů může kvůli schvalovacím procedurám ve státech eurozóny dorazit až po půlce července.

3.50 Podle Bank of America Merrill Lynch nemůže Řecko bez nových peněz přežít další měsíc. I kdyby MMF v případě nezaplacení 1,6 miliardy eur na konci června nabídl měsíc navíc, může hned vzápětí dojít ke zmrazení dodávek nouzové likvidity řeckým bankám (ELA) ze strany ECB, což by vedlo pravděpodobně ke kapitálovým kontrolám a dalším omezením v sektoru. 20. července je pak splatných 4,2 miliardy eur ECB, což je bez nových peněz pro Řecko prakticky nedosažitelná částka.

2.35 List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že se jedná o novém plánu prodloužení pomoci Řecku do září, v rámci kterého by ESM Aténám dodal 6 miliard eur. Řecko by muselo přijmout nové podmínky. Řecká vláda má jednat v neděli od dopoledne.

Sobota 20. června 2015

23.35 Schůzka euroskupiny bude v pondělí o 2,5 hodiny dříve, než bylo původně v plánu. Na svém Twitteru to uvedl její předseda. Nejvyšší představitelé zemí eura se mají sejít v pondělí v 17 hodin.

20.30 Angela Merkelová: "Plán dohody musí být na stole do konce víkendu, aby měli ministři financí a nejvyšší představitelé zemí eurozóny v pondělí o čem jednat." Řecko je prý připraveno k jednacímu stolu přinést nové návrhy, které jdou více vstříc požadavkům věřitelů. Premiér Tsipras má telefonicky jednat s předsedou Evropské komise Junckerem.

11.00 Řekové kvůli krizi v jednání o mezinárodní finanční pomoci dále stahují své peníze z místních bank. Během pátku z nich odteklo 1,7-2 miliardy eur a od začátku týdne už přes pět miliard eur. Napsal to konzervativní řecký deník Kathimerini. Situace je nicméně poměrně klidná a před bankomaty se ani v sobotu netvoří fronty. Řecký státní tajemník Alekos Flaburaris televizní stanici Mega řekl, že kolaps bankovního systému zemi nehrozí, protože Evropská centrální banka podle něj nemůže připustit vznik případného dominového efektu, který by zasáhl i finanční ústavy mimo Řecko.

Pátek 19. června 2015

21.45 Třetina poslanců řecké vládní strany SYRIZA, která se profiluje jako krajní levice, v pátek vyzvala k projednání otázky odpisu většiny zahraničního dluhu země. Vycházejí přitom ze závěrů parlamentní komise "pravdy o řeckém dluhu", která vznikla z iniciativy strany, že dluh je "z větší části nelegitimní" a že "řecký lid za něj není odpovědný". Pod výzvu se podepsalo 49 poslanců strany.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

21.00 Napětí kolem řecké dluhové krize, jejíž další dějství ovlivní pondělní summit eurozóny, v pátek kulminovalo prosakujícími informacemi o evropských přípravách na případný řecký bankrot a o stále intenzivnějších výběrech peněz z řeckých bank. Řecký premiér Alexis Tsipras mezitím v Petrohradě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ekonomické spolupráci, která ale nezahrnuje přímou finanční pomoc ze strany Ruska.

19.53 Severoatlantická aliance se obává, že by řecký odchod z eurozóny mohl představovat bezpečnostní riziko pro NATO. Uvedl to v pátek podle agentury Bloomberg náměstek generálního tajemníka organizace Alexander Vershbow.

18.27 Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras v pátek v Petrohradě diskutovali o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska, případnou finanční pomoc Ruska podlomené řecké ekonomice ale neprojednávali. Po skončení rozhovorů to novinářům řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

17.35 Řekové v pátek vybrali z bank zhruba 1,2 miliardy eur. Agentuře Reuters to řekly zdroje z bankovního sektoru. Odliv vkladů tak opět zrychlil poté, co ve čtvrtek výběry přesáhly miliardu eur. Atény ale zdůraznily, že řecký bankovní systém zůstává "stabilní", a Evropská centrální banka řeckým bankám opět zvýšila strop nouzových úvěrů, které jsou pro ně jedinou náhradou za ubývající vklady.

16.20 Podle MNI navýšila Evropská centrální banka strop programu ELA na poskytování nouzové likvidity bankám v Řecku jen o 1,8 miliardy eur. To by znamenalo, že při současném tempu odlivu depozit z řeckých bank tato injekce vydrží zemi maximálně do úterý.

15.03 Podle zdroje CNBC navýšila Evropská centrální banka svou pomoc v podobě dodatečné likvidity řeckým bankám o 3,7 miliardy eur. To by při současném tempu odlivu depozit z řeckých bank mělo stačit maximálně na pár dní, v pondělí se má ECB znovu sejít a o programu poskytování nouzové likvidity řeckým bankám (ELA) opět diskutovat. (Zdroj: CNBC)

14.23 Podle zdrojů Financial Times (FT) pokryje dnešní zvýšení programu ELA potřeby řeckých bank při současném tempu odlivu depozit maximálně v pondělí. (Zdroj: FT)

14.03 Evropská centrální banka (ECB) v pátek odsouhlasila zvýšení stropu programu poskytování nouzové likvidity řeckým bankách (emergency liquidity assistance - ELA). Rozhodla tak poté, co se výrazně zrychlil odliv depozit z řeckých bank a začaly panovat obavy, že by řecké finanční ústavy mohly v pondělí kvůli nedostatku peněz zůstat zavřené. Zdroje agentury Reuters odmítly sdělit,o kolik přesně ECB strop navýšila, řecká centrální banka však žádala 3 miliardy eur navíc. (Zdroj: Reuters)

13.09 Před pondělní bruselskou schůzkou k řecké krizi, které se zúčastní lídři zemí platících eurem, se v pondělí sejdou také jejich ministři financí. Finský ministr Alexander Stubb v pátek při příchodu na jednání se svými kolegy z celé EU zdůraznil, že po čtvrtečním jednání euroskupiny, které skončilo bez výsledku, je teď míč na řecké straně hřiště.

11.13 Varufakis: Euroskupina ve čtvrtek vůbec neřešila řecký návrh, lídři nyní mají povinnost přijít se spásnou dohodou. (Zdroj: Reuters)

11.07 Francouzský prezident Hollande hodlá probrat řeckou otázku s německou kancléřkou Merkelovou. (Zdroj: Bloomberg)

11.03 Ministři energetiky Ruska a Řecka v pátek podepsali dohodu o prodloužení plánovaného plynovodu Turkish Stream, který má dopravovat plyn z Ruska přes Černé moře do Turecka, až do Řecka. Moskva se bude podílet na financování projektu a bude jej vlastnit napůl s Aténami, uvedl ruský ministr Alexandr Novak.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

Δέκα, εννέα, οκτώ, επτά, έξι, ... Řecké odpočítávání začíná
Řecká sága se dostává do své terminální fáze s tím, jak se blíží jeho splátky MMF, aniž by byla na stole dohoda o záchranném balíku. Důležitým, i když možná ne posledním mezníkem v řecké krizi budou čtvrteční a páteční jednání euroskupiny.

Dění týkající se Řecka můžete sledovat zde, ale také pod naším tagem Řecko.

Eurozóna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat